Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Sportujte podle svojí postavy

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 37

Obrázek

Sport by vždy měl odpovídat mimo jiné i vaší postavě! Pro štíhlého asi nikdy nebude ideální posilování s činkami, pro někoho s kily navíc rychlý běh… Vhodných sportovních aktivit je ale pro každého dost, stačí si jen správně vybrat.

  Sport nás především musí bavit a neměli bychom se k němu nutit. Někdo ale nesportuje jen kvůli pocitu, že pro pohybové aktivity nemá vhodnou postavu – a to je právě to nejhorší, co pro sebe může udělat. Sportovních možností je velmi mnoho, jde je o to si vybrat správně s ohledem na váhu, zatížení svalů a kloubů, srdce a oběhového systému.

Pro lidi s kily navíc

Lidem s nadváhou se většinou moc sportovat nechce a v mnoha případech se s kily navíc prostě smíří, někdy je dokonce začnou považovat i za něco normálního nebo dokonce za jakousi „přednost“. Nadváha ale znamená málo svalových a mnoho tukových tkání, velkou zátěž na klouby a pohybový systém, nedostatek kyslíku v tkáních, malou fyzickou kondici a velké riziko různých tzv. civilizačních onemocnění – a to vše skutečně na lehkou váhu brát nelze.  Lidé s nadváhou by si měly vybírat sporty, které jsou šetrné na klouby a přiměřeně zatěžují jak svalový, tak kardiovaskulární systém. V každém případě by se sportování nebo cvičením měli začínat pomalu a intenzitu zvyšovat postupně podle zlepšující se kondice.

Obrázek

 Kolo a chůze

Jízda na kole nebo chůze snad ještě nikomu neublížily a pro lidi s kily navíc to jsou ideální aktivity. I v tomto případě ale platí, že zátěž by se měla zvyšovat postupně. Na kole nejdřív jezděte po rovině, pak si začněte přidávat kopečky, stejně tak původně klasické tempo chůze zrychlujte, až začnete chodit svižně a rychle. Když zmizí nějaké kila, můžete chůzi střídat i s během.

Plavání

Pro lidi s nadváhou je velmi vhodné plavání. Při souvislém plavání se totiž rovnoměrně zatěžuje celé tělo, odlehčuje se kloubní aparát a posilují oslabené partie včetně srdce a krevního oběhu. Je ale potřeba nepřetržitě plavat alespoň 30 minut, pak má plavání efekt i na spalování tuků a kalorií. Ve vodě v bazénu navíc tukové faldíky vlastně ani vidět nejsou…

Aerobik, pilates

Aerobní aktivity jsou účinné, pokud trvají delší dobu a je při nich nutné zachovat maximální opatrnost při různých poskakováních, kdy klouby u lidí s nadváhou trpí úplně nejvíc. I při hubnutí je potřeba alespoň trochu posilovat a kombinace aerobiku a pilates je ideální.

Tanec

Tanec samozřejmě není klasický sport – pokud se ovšem nejedná třeba o sportovní rokenrol, ale za fyzickou, občas i poměrně náročnou a navíc zábavnou pohybovou aktivitu ho považovat určitě můžeme. Tanec je navíc zábava, čas při něm rychle ubíhá a kila ubývají také!

"Tělo je tak silné, jako jeho nejslabší část – zatěžujte ho rovnoměrně a celé!"

Pro štíhlé a velmi štíhlé – hubené

Štíhlý až hubení lidé se občas cítí téměř diskriminováni, protože vše se točí především kolem hubnutí a ne přibývání na váze. I pro ně ale existuje mnoho sportovních aktivit, díky kterým možná nebudou o moc tlustší, ale v každém případě budou lépe vypadat díky získaným svalům.  Štíhlí lidé mají totiž málo svalové hmoty, ale tím i nižší podporu klubů a většinou také špatné držení těla. Jejich sportovní aktivity by právě z těchto důvodů měly být zaměřené především na nabírání svalů a jejich zpevnění.

Posilování  

Pro štíhlé je zcela nejvhodnější posilování. Tělo se v každém případě musí zatěžovat celé, nelze se zaměřit jen na některé vybrané svalové partie. Intenzita tréninku by měla být poměrně vysoká, zátěž je dobré doplnit i o dynamickou část cvičení. Získaná svalová hmota výrazně zlepší držení i celkovou funkčnost těla, předejde se případnému řídnutí kostí a problémům s kloubním aparátem. Člověk, který pravidelně posiluje je fyzicky, ale i psychicky, mnohem odolnější vnějším vlivům.

Pilates a powerjóga

Určité druhy cvičení pilates jsou vhodné i pro štíhlé lidi, zajímavá pro vylepšení a zpevnění postavy je powerjóga. Pokud se pro tyto sportovní aktivity rozhodnete, začínejte se zkušeným trenérem.

Jídelníček a kalorie

Jen sport a cvičení vám k vytouženým změnám postavy nikdy stačit nebudou. Není důležité, jestli jste hubení nebo obézní, bez vyvážené stravy se správným množstvím kalorií se prostě neobejdete! Stejně, jako má každá potravina svoji nutriční hodnotu, mají pohybové aktivity svůj kalorický výdej. Když se vám podaří tyto dvě části správně skloubit a k tomu zařadíte skutečně ideální sport, máte téměř vyhráno. K úplnému vítězství musíte ještě přidat vytrvalost a také naši kalorickou kalkulačku a přehled aktivit.  

Zdeněk Urban

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: