Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Cvičíte? Pak musíte také správně jíst!

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 40

Obrázek Cvičíte, protože chcete mít svaly nebo zhubnout, a ono se to stále nedaří? V takovém případě bude asi problém v tom, jak jíte.

Ženy chtějí být štíhlé, muži svalnatí. Na téma, co mají ženy jíst a pít, aby měly ideální váhu a proporce už bylo napsáno a řečeno snad úplně všechno. Když ale začneme zjišťovat, jakou správnou skladbu stravy mají mít cvičící muži, mnoho se toho nedozvíme a většinou skončíme u reklam na různé podpůrné přípravky pro růst svalů. Nic proti nim, ale jen cvičení a preparáty nestačí. Pro vybudování svalů a jejich udržení je potřeba také správně jíst a pít!

Jak často a kolik jídla

Když pravidelně cvičíte nebo posilujete, musí mít vaše tělo dostatečnou zásobu energie a hladina cukrů v krvi by měla mít stálou úroveň. Ideální je tedy jíst alespoň šestkrát za den v menších porcích. Pokud byste snědli například jen malou snídani a vydatný oběd a večeři, získá váš organismus sice mnoho kalorií, ale nedokáže je využít a tak je přemění ve většině případů na tukové zásoby a ne na svaly. Při menších porcích se samozřejmě také budete všeobecně cítit lépe - a komu by se také chtělo posilovat s plným žaludkem?

I při hubnutí se musí jíst

Pokud se rozhodnete spojit užitečné s příjemným a zároveň zhubnout a získat svaly, nevyřešíte úbytek váhy hladověním nebo nějakou hubnoucí dietou. To je to nejhorší, co můžete v takové chvíli udělat. Organismus si totiž nebere potřebnou energii z tukových zásob, ale velmi často přímo ze svalů. I nadále tedy musíte tělo dostatečně zásobovat, ale ideálně tak, že si jídlo rozdělíte do mnoha menších porcí. 

Před posilováním sacharidy

Sacharidy jsou velmi bohatý zdroj tzv. rychlé energie. Mnoho jich obsahuje například rýže, těstoviny, pečivo, různé kaše ale i brambory. Když cvičíte, potřebuje mít vaše tělo v zásobě dostatek energie a tak je vhodné mu ji poskytnout nějakou dobu před posilováním právě třeba ve formě sacharidů. Cvičení pak může trvat déle a je intenzivnější. Se sacharidy ale šetřete v případě, že ale máte nějaké to kilo navíc. 

Pro svalový růst bílkoviny

Bílkoviny jsou důležité pro růst svalů a organismus jich při posilování potřebuje opravdu velké množství.  Potraviny, které obsahují proteiny je ideální konzumovat co nejdříve po ukončení cvičení, aby se unavené svaly rychle vyživily. Velké množství bílkovin obsahuje například odtučněný tvaroh, konzerva tuňáka nebo sardinek, vhodné je i lidové maso. Bílkoviny je možné tělu dopřávat bez ohledu na váhu.

Před spaním se nejí

Člověk ve spánku vydává poměrně dlouhou dobu minimum energie. Pokud se tedy před spaním najíte, pak téměř všechny kalorie tělo uloží do tukových zásob, a ty nikdy k tvorbě svalů nepřispějí. Pokud chcete před spaním něco jíst, pak jedině ovoce.

K tomu, abyste dosáhli svého cíle, budete potřebovat ještě dostatek vůle. I při poctivém dodržování všech těchto základních zásad totiž nebudete mít vysněné svaly za několik dní. Čeká vás spíš několik týdnů a možná i měsíců cvičení a posilování, ale s výsledkem budete určitě spokojení. 

Zdeněk Urban

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: