Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Jak si užít Vánoce a přitom nepřibrat?

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 28

Obrázek

Na otázku, jak si užít Vánoce a neztloustnout, každý rok hledají odpověď spousty žen, ale i mužů. Existuje na to vůbec odpověď, má tento problém nějaké řešení?

Možnosti, jak vánoční přibírání na váze omezit nebo dokonce zcela vyloučit, samozřejmě jsou - a rozhodně to není tak obtížné, jak by se mohlo zdát.

Omezte stres
Mnoho lidí si myslí, že za naše vánoční tloustnutí může všechno to cukroví, smažené řízky, bramborový salát, chlebíčky, chipsy a další pochutiny, které o svátcích konzumujeme. Nezdravé jídlo má pochopitelně na naši váhu vliv, rozhodně však není jediným faktorem. Velmi negativně působí na naše zdraví stres, kterého je před Vánoci všude plno, a to hlavně u hospodyněk, které musí obstarat dárky, napéct cukroví, uklidit dům a ani mezi svátky si neodpočinou, protože musí připravit občerstvení pro hosty. Všechen tenhle shon není špatný jen pro naši psychiku, ale způsobuje právě i přibírání na váze. Snažte se tedy předvánoční a vánoční stres co nejvíce omezit. Všechno si předem naplánujte, ale dávejte přitom pozor, buďte realističtí a plánujte tak, abyste to opravdu mohli stihnout. Vynechejte letos tradiční mytí oken a pulírování celého domu nebo bytu, když nebude jako ze škatulky, nic se přece nestane. Z úklidu domácnosti udělejte jen to nejnutnější a zapojte do něj celou rodinu, nemusíte přece všechno dělat jen vy. Nesnažte se v počtu druhů cukroví předčit všechny sousedky, napečte jen 3-4 druhy, které máte nejraději. Můžete se na pečení třeba domluvit s přáteli – každý z vás upeče větší množství některého cukroví a potom si část vyměníte, získáte tak více druhů za méně času a bez zbytečných nervů.

Obrázek

Nezapomínejte na pohyb

Dalším důvodem, proč můžeme při vážení po svátcích dostat šok, je nedostatek pohybu. I lidé, kteří během roku pravidelně sportují, často tráví Vánoce doma na gauči. A zrovna v tomto období bychom na pohyb zapomínat rozhodně neměli. Zkuste si vyjít každý den na malou procházku a uvidíte ten rozdíl. Až k vám přijdou vánoční hosté, místo do obýváku je pozvěte někam do přírody nebo třeba na brusle. A když se budete nudit, sbalte děti a lyže a vyrazte na hory, aspoň na jeden den.

Jezte zdravěji

Nyní se podívejme na otázku, která je asi nejvíce diskutovaná: co tedy máme o Vánocích jíst? Ať jíme cokoliv, hlavně bychom se neměli přejídat. Přehánět to nesmíme ani s alkoholem a slazenými limonádami, vhodnější variantou je čaj nebo ovocný koktejl. Pokud se chcete během Vánoc stravovat zdravěji, vyzkoušejte tyto tipy:

  • Místo smaženého kapra nebo řízků a bramborového salátu uvařte na Štědrý den něco jiného- zdravějšího a dietnějšího

  • Pokud na bramborovém salátu vy nebo vaše rodina trváte, nahraďte tučnou majonézu jogurtem vyšlehaným s pomazánkovým máslem, použít můžete i sýr Cottage

  • Při pečení cukroví použijte místo bílé pšeničné mouky mouku celozrnnou nebo špaldovou, ovesnou, kukuřičnou…

  • Bílý cukr nahraďte hnědým třtinovým nebo ještě lépe stévií.

  • Používejte pouze kvalitní máslo nebo rostlinné tuky.

  • Nekupujte hotové polevy, obsahují hodně tuků. Radši si v kastrůlku rozpusťte kvalitní hořkou čokoládu

  • Místo chlebíčků připravte pro své hosty něco zdravějšího, co vypadá zároveň luxusně – chřestové rolky, cukrový meloun v parmské šunce, kaviár, paštiku s mandlemi a brusinkami, grilovaný lilek nebo cuketu, uzeného lososa…

  • Na stůl dejte pro mlsné jazýčky místo cukroví a chipsů mističky se zdravým mlsáním, mohou to být křížaly a jiné sušené ovoce, oříšky, olivy, kakaové boby apod.

  • Pokud jdete na návštěvu vy, ani tehdy nezapomínejte na své nové zvyky. Nemusíte sníst všechno, co vám je nabídnuto. Nenechte se zlákat cukrovím na stole, dejte si jen pár kousků na ochutnání

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: