Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Zelenina jako příloha

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 4

Obrázek

Jaká příloha je ve vaší rodině nejoblíbenější? Brambory na různé způsoby, nebo raději těstoviny či dokonce houskové knedlíky? Jsou sice chutné, není ale příliš vhodné jíst je každý den. O dost zdravější varianta je zeleninová příloha – a lze ji připravit tak, že bude chutnat i těm, kdo zeleninu zrovna moc nemusí.

Malá poznámka: brambory, ač se samozřejmě řadí mezi zeleninu, v tomto článku vynecháme. Je to proto, že bramborové přílohy jsou u nás velmi oblíbené, běžné a umí je připravit každý. Naproti tomu upravit jiné druhy zeleniny jako chutnou přílohu může být pro někoho oříšek.

Obrázek

Hranolky

Oblíbené hranolky nemusí být vyrobené jen z brambor, výborné jsou také z kořenové zeleniny, ale i z cukety nebo dýně. Připravujte je v troubě, i pečené mohou být krásně křupavé, a vyhnete se velkému množství oleje na smažení. Velkou výhodou hranolek je jejich variabilita – můžete kombinovat různé druhy zeleniny a ochucovat je nejrůznějším kořením. Kromě klasického grilovacího koření vyzkoušejte třeba uzenou papriku, kari,sušené bylinky nebo třeba harissu.

Jak na to:

Zvolenou zeleninu omyjeme, oloupeme a nakrájíme na hranolky silné 1 až 1,5 cm. Rozložíme je na plech vyložený pečicím papírem, pokapeme je olivovým olejem a posypeme libovolným kořením, osolíme (pokud sůl již není obsažena ve směsi koření). Hranolky rukama nebo obracečkou promícháme, aby se olej a koření dostaly na všechny kousky. Plech se zeleninou vložíme do trouby, kterou jsme si předem vyhřáli na 220°C (nebo na 200°C s horkovzduchem) a pečeme, dokud hranolky nejsou propečené a příjemně křupavé (asi 25 minut), občas je promícháme, aby se nepřipalovaly.

Obrázek

Pyré

Bramborovou kaši mají v oblibě především děti, určitě jim ale zachutná i pyré z jiné zeleniny. Použít můžete téměř jakoukoliv, fantazii se meze nekladou. Vyzkoušejte třeba mrkev, batáty, celer, brokolici, květák, hrášek, fenykl, pastiňák, červenou řepu… Jednotlivé druhy zeleniny můžete i míchat, přitom se můžete řídit jednoduchým pravidlem – zelenina, která má stejnou či podobnou barvu, se k sobě hodí i chuťově.

Jak na to:

Zvolenou zeleninu omyjeme a oloupeme. Nakrájíme ji na kostky, mohou být klidně větší a nepravidelné, o vzhled nám nyní opravdu nejde. Vložíme je do hrnce a přilijeme tolik vody, aby byla zelenina zcela ponořená. Přivedeme k varu, vodu osolíme a vaříme do změknutí (doba závisí na druhu zeleniny a velikosti kostek). Zeleninu poté slijeme, přemístíme do mixéru a rozmixujeme dohladka. Pro lepší konzistenci můžeme přidat vodu, v níž se zelenina vařila, máslo nebo mléko (může být i rostlinné). Pyré ochutnáme a dochutíme kořením, ochuceným olejem, parmezánem, lahůdkovým droždím apod.

Obrázek

Grilovaná zelenina

Především v létě vám grilovaná zelenina přijde k chuti. Takto můžete připravit cuketu, lilek, papriku, cibuli (nejlepší je červená), česnek, chřest, brokolici a další. Tato úprava zeleniny se hodí nejen ke grilovanému masu, ale také k sýrům nebo třeba k masové směsi ve stylu číny. A že se vám zrovna nechce roztápět gril? Skvělou grilovanou zeleninu připravíte i na přenosném elektrickém grilu nebo na grilovací pánvi na obyčejném vařiči. Anebo si udělejte restovanou zeleninu, na tu vám bude stačit běžná pánev.

Jak na to:

Zeleninu omyjeme a nakrájíme – papriku na plátky, cuketu a lilek na kolečka, cibuli na měsíčky, palici česneku rozřízneme podélně napůl, brokolici a květák rozebereme na růžičky. Pokud používáte zeleninu, která obsahuje hodně vody (např. větší cuketa), můžete ji nasolit, počkat, až pustí tekutinu, a potom ji osušit. Zeleninu nyní promícháme s olivovým olejem a kořením. Grilujeme několik minut z obou stran, dokud zelenina nezměkne, v průběhu ji můžeme ještě znovu potřít olejem.

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: