Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Jarní únava a jak se jí zbavit

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 29

Obrázek

Jarní únava je pocit fyzické a psychické únavy až vyčerpanosti, který přichází po zimních měsících. Není to žádná odborná lékařská diagnóza, ale lékaři se s ní především v této době velmi často setkávají. Překonat jarní únavu ale můžete i bez lékařské pomoci.

Důvody, proč se v tomto období mnozí lidé cítí unavení nebo dokonce až vyčerpaní, jsou známé – chladné počasí, nedostatek slunce, krátké dny, málo přírodních vitamínů, omezení pohybu na čerstvém vzduchu. Podle odborníků se jarní únavě zcela vyhnout nelze, v menší nebo větší míře postihne každého. Její příznaky ale můžeme sami zmírnit a dobu zkrátit.

Když začínáte pociťovat únavu, znamená to, že váš organismus čerpá z rezerv. Především v zimě totiž imunitní systém funguje téměř nepřetržitě a naplno a samozřejmě se tedy musí částečně vyčerpat. V zimě jsou velké nároky kladené nejen na obranyschopnost proti různým onemocněním, ale i na lymfatický systém a energetické zásoby. Ty se spotřebovávají, protože lidské tělo se tak brání chladu.

Jarní detoxikace organismu

Nové lékařské studie prokázaly, že v zimě se velmi zatěžují mnohé vnitřní orgány – především žaludek, játra a žlučník. Konzumujeme totiž těžší a tučnější jídla, více sladkého, kávy a také alkoholu. Vnitřní orgány jsme v zimě zatížili a tak bychom jim nyní měli odlehčit a nechat je odpočinout.

Ideální je lehčí strava a čaje na pročišťování – například ostropestřec, pampeliška nebo kopřiva, určitě pomůže i několik dní bez mléka a mléčných výrobků, omezení soli a více čerstvé zelené zeleniny a bylinek. Takzvaná zelená zelenina a bylinky jsou na začátku jara nejlepší, ostatní druhy ještě nemají nejlepší složení vitamínů a dalších látek vzhledem k nedostatku slunce.

Obrázek

Tělo také potřebuje doplnit vitamín C a tak by v jídelníčku nemela chybět rajčata, citrusové plody, ale třeba i červená paprika nebo kysané zelí.

TIP: Jídelníček je dobré odlehčit alespoň jen na jeden den – i to organismu pomůže. Měli byste pít hodně vody – ideálně s citronem, tučná a těžká jídla vyměnit za zeleninu, ovoce, tmavý chléb, sýr a zeleninovou polévku nebo vývar.

Hormony

Jednou ze základních příčin jarní únavy je nedostatek slunce v zimě. Důležitou roli má serotonin – takzvaný hormon dobré nálady. Jeho nedostatek může vyvolávat náhlé změny nálady, nervozitu až agresivitu, deprese a nespavost. Nedostatek tohoto hormonu se dá doplnit především z listové zeleniny, masa, mléčných výrobků a celozrnného pečiva.

Tipy na překonání jarní únavy

Spánek, odpočinek a jídlo

Organismus potřebuje po zimě nabrat sílu a k tomu vám nejlépe poslouží dostatek spánku a odpočinek. Po práci se tedy pokuste vyhnout dalším namáhavým činnostem doma a například malování bytu zatím odložte.

Tělo ale potřebuje dostatek energie na celý den a tu mu ideálně dodáte hned po ránu snídaní.  Zapomeňte na samotnou černou kávu a dejte si zdravou jarní snídani

  • opečený toustový chléb se sýrem cottage, cherry rajčata, bílý jogurt s müsli a jemně nasekanými lískovými oříšky

  • celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou a jablko

  • tmavý chléb, sýr typu gouda, paprika, kedlubna, ředkvičky

  • celozrnný chléb, pomazánkové máslo, drůbeží šunka, bílý jogurt

Organismus ale samozřejmě potřebuje dostávat energii po celý den. Optimální je jíst po 2 až 3 hodinách, oběd by měl být nejvíce vydatný a během odpoledne by se mělo postupně snižovat množství sacharidů. Večeře by měla být lehká a snadno stravitelná.

Důležitý je i pitný režim. Měli bychom vypít denně minimálně 2 litry tekutin, nejlepší jsou čaje, džusy a minerální vody. Do tekutin se počítají i polévky.

Pohyb, relaxace, otužování a kryokomora

Obrázek

Staré známé rčení „V zdravém těle zdravý duch“ platí stále. I když unavené tělo potřebuje odpočinek, musí mít zároveň dostatek pohybu. Tím samozřejmě nemyslíme nějaké sportovní rekordy, ale třeba delší procházku, schody místo výtahu nebo klidnou projížďku na kole. Pohyb povzbuzuje krevní oběh, tělo se zbavuje škodlivých látek a tím i stresu, úzkosti a špatné nálady.

Proti jarní únavě výborně působí i otužování. Pro začátek stačí při sprchování postupně přecházet od teplé vody přes vlažnou až po studenou. Otužování můžete kombinovat se saunou, kdy prudké střídání horka a studené vody prokazatelně posiluje imunitu a dodává energii.

TIP: Poměrně novým trendem je polárium – kryokomora. V té se za 1 až 3 minuty v teplotě minus 110 až 160° Celsia zbavíte psychického i fyzického napětí a mnoha dalších potíží.

Pokud vaše jarní únava trvá déle než 6 týdnů, může signalizovat nějaké závažnější onemocnění – například chudokrevnost, onemocnění štítné žlázy, choroby srdce a krevního oběhu i mnohé další. V takovém případě přestaňte s únavou bojovat sami a raději navštivte svého lékaře. 

 

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: