Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Co si sbalit na výlet do přírody?

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 5

Obrázek

Snad každá česká rodina si o prázdninách ráda vyrazí na celodenní výlet do přírody. Může to být den strávený u rybníka, v lese nebo třeba ve skalním městě. Na všech těchto místech vám brzy vyhládne a spoléhat se na stánky s občerstvením není zrovna nejlepší nápad, a proto doporučujeme sbalit si jídlo s sebou. Potřebovat toho ale budete mnohem víc.

Nikdy nevíte, co vás v přírodě potká. A proto se rozhodně vyplatí být připraven na nejrůznější situace a zabalit si do batohu i hygienické potřeby, pláštěnku a další vybavení. Možná se vám zdá, že některé z položek našeho seznamu jsou zbytečné, když na to ale přijde, budete rádi, že jste si je zabalili. Ale dost řečí, jde se balit!

Obrázek

Na vašich cestách do přírody nesmí v zavazadle chybět:

  • Pití – dostatek tekutin je základ. Nejspíš se vám sice nebude chtít tahat celý den na zádech lahve s vodou, je to ale rozhodně lepší než riskovat dehydrataci. Na letní výlety je nejlepší čistá voda, voda s citronem a mátou nebo neslazené ledové čaje. Naopak nevhodné jsou sladké limonády, které vyvolávají ještě větší žízeň.

  • Jídlo – nezapomeňte si zabalit velkou a výživnou svačinu. Vhodné jsou sendviče, zapečené tousty, wrapy, ale třeba i lasagne, slané koláče nebo klasické řízky. Jestli máte chladicí tašku nebo box, určitě do nich takovou svačinu umístěte. Pro menší hlad přibalte ovoce a zeleninu, energii rychle doplní müsli a ovocné tyčinky. Pozor na tyčinky a sušenky máčené v čokoládě, ta se v horku snadno rozteče.

  • Peníze a doklady – i když máte namířeno do volné přírody, není na škodu vzít si s sebou nějakou hotovost, průkaz totožnosti a kartičku pojištěnce. Peníze využijete, když narazíte na stánek s občerstvením, doklady zase v případě úrazu nebo jiného problému.

  • Pokrývka hlavy – že vám klobouky a čepice nesluší? V přírodě se na to nehledí, důležité je mít zakrytou hlavu, především pokud budete delší dobu pobývat na přímém Slunci. Ochráníte se tak před úžehem i před malátností a bolestí hlavy.

  • Náhradní oblečení – na výletě vás může přepadnout přeháňka, můžete si ušpinit oblečení nebo si ho namočit v rybníce nebo potoce. Proto se vyplatí vzít si nějaké náhradní, a to alespoň ponožky, nejlépe i tričko, kalhoty či kraťasy a boty. Rozhodnutí, jaké kusy oděvu zabalit, závisí nejen na předpovědi počasí, ale také na prostředí, do něhož máte namířeno.

  • Pikniková deka – není nezbytná, ale přijde vhod, až se rozhodnete zastavit na svačinu nebo jen tak posedět. Nejvhodnější jsou deky, které mají nepropustnou spodní vrstvu, u nich máte jistotu, že se nepromáčí, když je rozložíte na vlhkou trávu nebo lesní půdu.

  • Krém na opalování – když vyrazíte v létě do přírody, nezapomeňte na opalovací krém. Měl by mít alespoň faktor 30, aby vás dokázal uchránit před plným Sluncem. Při jeho aplikaci myslete i na krk, obličej a dekolt, právě tyto oblasti jsou neobvykle citlivé.

  • Sada náplastí – náplasti různých velikostí a tvarů vám rozhodně nesmí chybět. Poskytnou první pomoc při drobných zraněních, využijete je třeba i tehdy, když vás tlačí boty. Pokud přibalíte i lahvičku s dezinfekcí, snížíte riziko infekcí při řezných nebo tržných ranách.

  • Baterka nebo čelovka – v případě, že se nešťastnou náhodou na výletě ztratíte nebo z jiného důvodu budete muset v přírodě zůstat i po setmění, se vyplatí mít v batohu přibalenou baterku nebo čelovku. Posvítit si můžete i mobilním telefonem, ten však raději zbytečně nevybíjejte, můžete ho potřebovat k přivolání pomoci nebo vyhledání cesty domů.

Lenka Ambrožová
 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: