Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Ajurvéda I. - Indická cesta ke zdraví

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 8

Obrázek

V dnešním uspěchaném světě jsme si zvykli řešit zdravotní problémy všemožnými léky, málokdy ale pátráme po příčině onoho problému a snažíme se ho řešit přirozenou cestou, pomocí správného životního stylu, bylinek a potravin. Pro ty, kdo by chtěli zlepšit svůj zdravotní stav (nejen fyzický, ale i psychický), jsme připravili celou sérii článků o ajurvédě. V dnešním, prvním dílu si řekneme, co ajurvéda vlastně je a na jakých principech staví.

Sanskrtské slovo ajurvéda naprosto přesně vystihuje svůj obsah, v překladu totiž znamená vědění o životě. Tento systém tradičního indického lékařství se rozvíjí už od védského období a populární je dnes nejen v Indii, ale po celém světě včetně České republiky. Ajurvéda je u nás a v mnoha jiných státech považována za alternativní způsob medicíny, který se často doporučuje jako doplněk k našemu západnímu lékařství. Ajurvéda nám nicméně může pomoci žít tak, abychom žádné lékaře nepotřebovali.

Základem je rovnováha

Stejně jako tradiční čínská medicína, i ajurvéda považuje za základ zdraví rovnováhu. Konkrétně rovnováhu mezi třemi základními energetickými principy, zvanými dóši, které jsou projevem pěti elementů.

  • Váta – dóša, která má na starosti pohyb, je projevem vzduchu a éteru.

  • Pitta – dóša související s přeměnou, projevuje se v ní oheň a voda.

  • Kapha – dóša poskytující stabilitu, jsou jí přiděleny živly voda a země.

Každý člověk má už od narození určité poměry mezi jednotlivými dóšami, tyto poměry, označované jako konstituce, si můžete nechat vypočítat v některém online testu na internetu a někdy jsou patrné i na vzhledu člověka. Pokud je v těle některé dóši více nebo naopak méně, než by mělo být, pociťujeme únavu, bolesti a různá onemocnění. Ajurvéda se snaží o znovunastolení rovnováhy mezi dóšami, k tomu používá různé prostředky – meditaci, jógu, správný jídelníček, dechová cvičení, masáže, aromaterapii, terapii barvami, léčbu bylinkami a další.

Jídlo, spánek a sex

To jsou podle ajurvédy nepostradatelné složky našeho života, které mají vliv na poměr dóš, a tedy na naše zdraví. Spát bychom měli nejlépe 8 hodin a ke spánku se máme ukládat mezi 22. a 23. hodinou. Sex má uvolňovat nahromaděnou energii a přinášet nám příjemné pocity. Stravu bychom měli přizpůsobit svému tělesnému typu a pro všechny, že jíst by se mělo v klidu a beze spěchu, pokud možno domácí stravu. Nemělo by se jíst těsně před spaním nebo před cvičením. Sympatické může být pravidlo, že si má každý dopřát to, na co má chuť, a nenutit se do ničeho, co mu nechutná. Co se týče nápojů, měly by být teplé nebo pokojové teploty, nikoliv ledové. Mléko se nepije k rybám, česnekovým či vaječným pokrmům a kyselému ovoci.

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: