Chcete jíst zdravěji? Začněte bulgurem!

Možná jste si na Nový rok předsevzali, že se začnete stravovat zdravěji, teď však tápete, jak na to. Když ze dne na den přestanete jíst tučná jídla a místo nich poobědváte mističku salátu, vaše tělo vám příliš nepoděkuje a pravděpodobně si ani moc nepochutnáte. Musíte postupovat krůček po krůčku, poradíme vám jak.

Zapomeňte na drastické změny jídelníčku, spíše se snažte jídla, která jste zvyklí vařit a jíst, připravovat zdravěji. Například řízky, hranolky a další smažená jídla připravujte raději v troubě, k pokrmům podávejte více zeleniny – větší obsah živin má čerstvá, i tepelně upravená zelenina je ale lepší než žádná (vyzkoušet můžete také fermentovanou, ta velmi prospívá našemu trávení). Obvyklé přílohy jako knedlíky nebo bramborovou kaši vyměňte za nějakou zdravější alternativu – třeba za bulgur.

Co je bulgur

Bulgur vypadá jako něco mezi kuskusem a rýží natural, jedná se ale o zlomky pšeničných zrnek. Jeho výroba má několik kroků – nejprve se celá zrna pšenice namočí do vody a nechají nabobtnat, poté se předvaří v páře, vysuší a nakonec rozdrtí na kousky. Bulgur je tedy předvařená pšenice, díky zvláštní přípravě je však lépe stravitelná a nutričně hodnotnější než obyčejná pšeničná zrna.

Příprava bulguru

Díky předvaření se bulgur rovněž velmi snadno a rychle připravuje. Stačí ho vařit v osolené vodě 12 až 15 minut, výraznější chuť bude mít, když ho nejprve orestujete na troše olivového oleje a místo ve vodě budete vařit ve vývaru. Můžete ho také vařit jen 10 minut, potom vypnout plamen a pod pokličkou nechat dalších 10 minut dojít. Bulgur si můžete připravit i v práci nebo na jiném místě bez vařiče, vystačíte si s rychlovarnou konvicí – bulgur zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte nabobtnat 30 až 50 minut do změknutí. A pokud nechcete vlivem vysoké teploty přijít o živiny, zalijte večer bulgur studenou vodou, zakryjte a druhý den máte bulgur připravený k obědu.

Obrázek

Všestranné využití

Bulgur pochází z Blízkého východu, připravuje se už 4 tisíce let a je nedílnou součástí arabské a turecké kuchyně (patří mimo jiné do známého salátu tabbouleh). Díky svému univerzálnímu použití i nízké ceně se ale rozšířil do celého světa. Bulgur se může podávat jako příloha (podobně jako rýže, kterou může zcela nahradit) nebo smíchat se zeleninou a masem či tofu, tempehem apod., vznikne pokrm podobný rizotu. Bulgur je možné použít rovněž jako zavářku do polévky nebo nádivku masa či zeleniny (může například zčásti nebo zcela nahradit mleté maso při přípravě plněných paprik nebo sekané). Bulgur má nevýraznou, mírně oříškovou chuť, proto se hodí nejen do slaných, ale i do sladkých pokrmů – připravíte z něj chutné a vydatné snídaňové kaše, můžete ho přidat do těsta na muffiny, bábovky a další moučníky.

Skladování

Bulgur je trvanlivá potravina, ve vzduchotěsné nádobě chráněná před přímými slunečními paprsky a teplem vám vydrží čerstvý až 24 měsíců. Kdyby se vám to ale zdálo málo, můžete suchý bulgur uložit do mrazáku, jeho trvanlivost se zdvojnásobí. V mrazáku můžete uchovávat i uvařený bulgur, příprava pokrmů z něj pak bude ještě snazší. Uvařený bulgur a připravená jídla s bulgurem můžete uložit do lednice až na 3 dny