Chcete zhubnout? Začněte cvičit!

Nadváhou nebo dokonce i obezitou trpí stále více lidí. Může za to styl života - sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, špatná strava… Pokud mezi takové lidi patříte i vy, ale rozhodli jste se s tím něco udělat, začněte především cvičit! 

Cvičením opravdu můžete zhubnout!

Cvičení je pro lidské zdraví prospěšná aktivita, ale aby bylo účinné, je potřeba vědět, jak cvičit a hlavně si vybrat takové, které vás bude bavit a u kterého nějakou dobu určitě vydržíte.

Začínejte pomalu

Na začátku se nic nemá přehánět. Aerobik, strečink, posilování nebo třeba běhání každý den hned od začátku nikam nepovede a můžete si dokonce připravit i nějaké zdravotní problémy. Tělo si prostě nejdřív musí na takovou novinku zvyknout! Úplní začátečníci by měli nejdříve alespoň tři týdny své nové aktivitě věnovat maximálně 1 až 2 dny v týdnu, pokročilejší 3 až 4 dny, a doba by nikdy neměla přesáhnout 30 minut.  

Protáhněte se!

Protahování svalů je nejen příjemné, ale také důležité. I v tomto případě ale opět platí, že nic se nemá přehánět, protože dlouhým protahováním si opět můžete ublížit. Správně byste se měli nejdříve cvičením nebo během trochu zahřát a pak začít protahovat svaly, ale vždy jen na dobu maximálně 15 vteřin. V takovém případě vám nehrozí, že si svaly tzv. natáhnete, jako kdybyste to prováděli „za studena“.

Vyhněte se stereotypu

Po několika týdnech s novými pohybovými aktivitami se zcela jistě dostanete do lepší kondice a přichází doba, kdy můžete spojit aerobní a silové cvičení. Pohybové aktivity je také nutné střídat a měnit. Pokud budete každý den třeba běhat, jistě po čase zvládnete bez problémů i delší trasy, ale také vás to s největší pravděpodobností přestane tak bavit. Když běh vystřídáte alespoň dvakrát týdně něčím jiným - třeba jízdou na in-linech, tenisem nebo plaváním – zapojíte i jiné svaly a určitě vás to bude víc bavit.

Měli byste střídat čtyři základní typy cvičení - aerobní pro kondici, silové na svaly, flexibilní na pružnost a ohebnost a balanční pro udržení rovnováhy a stability.

Nezvedejte víc, než je nutné

V posilovně mnoho lidí cvičí na různých strojích se zbytečně velkou váhou. Vždy je dobré se poradit s trenérem, nebo pro výpočet ideální zátěže využít jednoduchou pomůcku: Nejprve se cvik provede s minimální zátěží a pak se postupně přidávají další závaží, když už váhu neuzvednete, je ideální hmotnost závaží dvě třetiny maxima, které v té chvíli máte. S těmito dvěma třetinami by se mělo začínat a každý cvik by měl mít dvanáct opakování. Při zvedání závaží nesmíte přepínat svaly! 

Odpočívejte!

Každé lidské tělo - a tedy i to vaše - potřebuje odpočívat! Pokud mu dostatek odpočinku nedopřejete, bude jeho výkonnost klesat a všechno snažení bylo zbytečné. Pokud se při nějakém cvičení dostaví i jen náznaky bolesti svalů nebo kloubů, přestaňte s cvičením do té doby, než se tělo zregeneruje. Utlumením bolesti nějakým prášky a pokračováním v pohybových aktivitách jen zvyšujete riziko úrazu - a o to se přece nesnažíte!

 

Zdeněk Urban