Čím nahradit kávu

Řada Čechů je závislá na kávě, i když si to možná mnozí nepřipustí. Pokud ale v určitou denní dobu pociťujete nutkavou chuť na kávu a máte pocit, že ji potřebujete, abyste zvládli zbytek dne, nejspíš máte na kofeinu alespoň malou závislost. Nadměrná konzumace kofeinu však není zcela bezpečná, proto se někteří lidé rozhodli přestat pít kávu a nahradit ji některým z nápojů, které mají podobnou chuť, ale neobsahují žádný kofein. Jaké jsou možnosti?

Nejprve se seznamme s nežádoucími účinky kofeinu. Tento alkaloid v kávě konzumujeme hlavně proto, aby nás povzbudil a dodal nám energii. Ne vždy se to však povede, někdy může být účinek spíše opačný. Výzkumy prováděné na členovcích ukázaly, že ze všech alkaloidů právě kofein zapříčiňuje největší zmatek při informační výměně buněk, a to se týká i těch nervových. Kofein dále zrychluje činnost srdce a osobám, které za den vypijí přes pět šálků kávy, dokonce hrozí srdeční onemocnění. Káva je výrazné diuretikum a při velké spotřebě nejsou ojedinělá ani onemocnění ledvin. Kofein může způsobovat také bolesti žaludku, způsobuje jeho překyselení, a proto není vhodný pro osoby trpící žaludečními a dvanácterníkovými vředy a častým pálením žáhy. Dalším minusem kofeinu je fakt, že zvyšuje vylučování vápníku z těla, tudíž může přispět k rozvoji osteoporózy. Kávu s kofeinem by si rozhodně měly odpustit těhotné a kojící ženy, při konzumaci kofeinu v době těhotenství totiž hrozí zpomalení vývoje plodu a při kojení zase podrážděnost a nespavost miminka. Kromě těhotných a kojících žen by kávu neměli pít ani jedinci, kteří užívají léky proti epilepsii, kofein totiž snižuje jejich účinnost.

Proč nahradit kávu něčím jiným?

Tak předně proto, abychom se vyhnuli všem zmiňovaným nežádoucím účinkům kofeinu, který v náhražkách kávy nenajdeme. I naši předci ale vyměnili kávu za produkty z jiných rostlin, ne však proto, aby chránili své zdraví, nýbrž z nutnosti. Ve válečném období panovala nouze o potraviny, kávu nevyjímaje, a tak si místo ní lidé začali pražit kořen čekanky, která v té době rostla jako plevel. I za dob komunismu se řada rodin uchýlila k náhražce kávy, meltě, mohly si ji totiž dovolit snáze než pravou kávu. Možná si i vy sami pamatujete tento nápoj z dětství. Když zabrousíme ještě mnohem, mnohem hlouběji do historie, zjistíme, že kávovinové nápoje byly oblíbené i mezi starými Slovany, kteří pravou kávu pochopitelně neznali, ale jí podobný nápoj si připravovali z pražených žaludů.

Dnes nebývá výměna kávy za jiný produkt motivována ani cenou, ani nemožností kávu sehnat, naše supermarkety nabízí kávu nejrůznějších typů a značek, za něž zaplatíte od pár korun po několik desítek či stovek korun. Důvodem, proč se lidé rozhodují přejít na kávovinové nápoje bez kofeinu, tedy bývá zpravidla touha žít zdravěji.

Obrázek

Rostliny užívané k výrobě alternativ kávy

Nejspíše jste již vytušili, že kávovinové nápoje se nevyrábí z jednoho druhu rostliny, nýbrž že existuje několik různých rostlin, které se po opražení svou chutí a vůní podobají kávě. Každá z nich má něco do sebe a záleží pouze na vás, pro kterou se rozhodnete.

Čekanka je tradiční náhradou za kávu. Její kořen se suší a mele, tak vzniká známá cikorka (z lat. čekanka – Cichorium). Tato rostlina patří mezi hvězdnicovité (podobně jako třeba pampeliška či slunečnice), což je čeleď, jejíž zástupci obsahuje místo škrobu látku inulin. Ta je zdraví prospěšná, napomáhá totiž správné činnosti symbiotické střevní mikroflóře. Cikorka je tedy zdravá a zároveň se pyšní chutí i vůní velmi blízkými kávě. Na rozdíl od ní však neobsahuje kofein, mohou ji tedy pít i děti a těhotné a kojící ženy. Bezpečná je i pro celiaky, je totiž přirozeně bezlepková. Cikorková káva se vyrábí i v instantní podobě, jejíž příprava je naprosto snadná – stačí zalít dvě lžičky cikorky horkou vodou a zamíchat. Přidat můžete cukr a/nebo mléko, jak jste zvyklí.

Špaldová káva je také velmi oblíbená, stejně jako cikorka totiž nabízí bohatou kávovou chuť a vůni, ačkoliv je bezkofeinová. Špalda je starou odrůdou pšenice, která se za ta staletí, co ji člověk pěstuje, téměř nezměnila, na rozdíl od své příbuzné pšenice seté tedy obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jako je např. hořčík, vápník, fosfor, zinek, vitaminy B1 a B2, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny. Díky tomu jsou produkty ze špaldy včetně kávovinového nápoje velmi zdravé, podporují střevní mikroflóru a peristaltiku střev a v neposlední řadě dodávají energii, ne však jednorázově jako káva, nýbrž postupně, což je mnohem výhodnější. Je však nutno podotknout, že špalda obsahuje lepek, není tedy vhodná pro celiaky. Špaldová káva se prodává buď mletá, kterou je třeba krátce povařit, nebo instantní, kterou pouze přelijeme horkou vodou. Špaldovou kávu lze dochutit cukrem a mlékem, výborná jsou také bílá káva a ledová káva připravené ze špaldy.

Žaludy byly využívány k přípravě horkého nápoje starými Slovany, to jsme si již řekli. I dnes je žaludová káva oblíbená, zejména proto, že neobsahuje kofein ani lepek, mohou ji tedy popíjet všichni včetně celiaků, dětí, starých lidí, těhotných a kojících žen a osob trpících onemocněním srdce. Žaludy mají také pozitivní účinky na zdraví – pomáhají léčit srdeční onemocnění, chudokrevnost, onemocnění močových cest i zažívací problémy. Celkově posilují organismus a pozitivně působí také na játra a slezinu. Žaludovou kávu seženete v prodejnách se zdravou výživou nebo si ji můžete sami vyrobit. Stačí v září nebo v říjnu nasbírat v lese žaludy, po hodinovém namáčení je oloupat, nasekat, nasucho opražit na pánvi a poté najemno namlít v mlýnku na kávu. Káva se připravuje tak, že 1 nebo 2 lžičky prášku přelijí horkou vodou a nechají 10 minut odstát. Do žaludové kávy pochopitelně lze přidat mléko a cukr.

Obrázek

Kávovinové směsi

Ačkoliv si můžete koupit alternativu kávy vyrobenou z jednoho druhu rostliny, v mnohem větší míře se na trhu setkáte se směsmi různých pražených rostlin. Jedná se o směsi zmíněné čekanky, špaldy i jiných obilnin, např. žita, ječmene, kukuřice a quinoy, žaludů, kaštanů, fíků, sóji, hrachu, lupiny, karobu a dalších. Výhodou těchto směsí je možnost namíchat jednotlivé složky v různých poměrech, a tedy vyhovět všem zákazníkům. Jistě jste si všimli, že ve výčtu rostlin jsou hojně obsaženy plodiny s obsahem lepku, lidé, kteří ho nesmějí konzumovat, se tedy musí přesvědčit, zda instantní nápoj, který si hodlají zakoupit, je bezlepkový.

Asi nejznámější kávovinovou směsí je Melta. Jedná se o instantní cereální nápoj, který je směsí praženého čekankového kořene, topinamburu, ječmene a žita. Kvůli obsahu obilnin není vhodný pro celiaky, jinak ho ale mohou pít děti i těhotné ženy.

Populární je také nápoj Caro, který se prodává hned v několika variantách. Klasická verze nesoucí název Caro Originál se skládá z ječmene, ječného sladu, žita a čekanky, stejně jako předchozí nápoj tedy obsahuje lepek. Výhodou této směsi je to, že není doslazován přidaným cukrem, o dostatečnou sladkost se postará slad.

V současnosti se i u nás začíná pít ajurvédská káva. Tento nápoj je velmi oblíbený v zemi svého vzniku, v Indii, i jinde na světě. Prodává se celá řada různých druhů ajurvédské kávy, jejichž názvy odráží jejich složení. Ajurvédská káva je tvořena z 94% cikorkou, zbylých 6% tvoří ajurvédské byliny, jako je např. brahmi, ašvagandha, shatawari nebo valreiana. Všechny druhy ajurvédské kávy jsou bezkofeinové, přesto je účinná proti únavě i stresu.

Samozřejmě existuje i mnoho dalších kávovinových směsí, které se do našeho článku už bohužel nevešly. Uvedli jsme ty nejoblíbenější, doporučujeme však vyzkoušet několik různých nápojů, třeba i méně známých, a nalézt ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Lenka Ambrožová