Do nového roku zdravě

Novoroční předsevzetí se často týkají zdravotního stylu: zhubnu, přestanu kouřit, začnu běhat, přestanu jíst smažené… Drastické diety a hodiny každodenně strávené v posilovně sice nejsou příliš vhodné, drobné změny životního stylu ale rozhodně nejsou na škodu. Obzvláště po vánočních svátcích. Proto vám přinášíme několik tipů, jak vykročit do nového roku správně a zdravě.

Pokud si chcete dát nějaké novoroční předsevzetí, zvolte takové, které můžete reálně splnit. Pokud si totiž stanovíte vysoké cíle a přeceníte vlastní síly, je téměř jisté, že zažijete zklamání z jejich nesplnění. Mnohem výhodnější je postupovat po malých krůčcích, které se budou snadno dodržovat. Pomohou nejen vašemu tělu, ale také psychice, protože každý úspěch se počítá. Je také důležité předsevzetí formulovat dostatečně konkrétně, aby bylo snadnější rozhodnout, zda jste svého slibu sami sobě dostáli. Inspirací, jak prožít příští rok zdravěji, vám mohou být následující tipy.

  1. Jezte domácí stravu. Snažte se omezit konzumaci hotových chlazených jídel, polotovarů a stravování v závodních jídelnách a především fastfoodech. Uvidíte, že jídlo doma připravené z kvalitních surovin a zabalené do krabičky vám přijde k chuti víc než pokrmy ze suroviny pochybného původu plné umělých dochucovadel.

  2. Jezte pravidelně, pětkrát denně. Mezi jednotlivými jídly by měly být alespoň tři hodiny, kdy nejíte. Když si jídlo rozvrhnete v rámci celého dne, nemělo by se vám stát, že budete mít hlad. A paradoxně toho sníte méně – budou vám stačit menší porce, zatímco kdybyste jedli jen dvakrát nebo třikrát za den, spořádali byste toho spoustu a možná by vás potom i bolelo břicho.

  3. Každý den jezte ovoce a zeleninu. Dnes je možné je koupit v nejrůznějších podobách – dopřejte si salát, smoothie, fresh džus, přesnídávku, zeleninovou krémovou polévku nebo třeba grilovanou zeleninu. Snažte se druhy ovoce a zeleniny obměňovat, abyste do sebe dostali všechny potřebné vitaminy a minerální látky.

  4. Dodržujte pitný režim. Dostatek tekutin je pro lidský organismus klíčovým faktorem, naopak z jejich nedostatku mohou plynout nejrůznější zdravotní potíže. Vhodné je pít obyčejnou nebo minerální vodu, dobré jsou i bylinné čaje. Slazené limonády, kolové nápoje, káva, čaj, energetické a alkoholické nápoje už tolik vhodné nejsou. Pokud se neobejdete bez ochucených nápojů, volte džusy a smoothies, ovocné a bylinné sirupy s vysokým obsahem ovoce či bylin a bez konzervantů, domácí limonády s ovocem a zeleninou (například okurkovou nebo zázvorovou) a nebo obyčejnou vodu s citronem.

  5. Začněte provozovat nějaký sport. Nemusí to být nutně ten, kterým spálíte nejvíce kalorií nebo který vám zajistí nejpevnější zadeček. Hlavní je, aby vás pohyb bavil a cítili jste se při něm dobře. Pokud nejste zvyklí sportovat, začněte pomalu a trénujte třeba jen jednou za týden či dva, potom, pokud chcete, frekvenci zvyšte.