Doplňky stravy – kdy, proč a jaké si správně vybrat?

Vitamíny, minerály a další důležité látky jsou pro správné fungování organizmu nepostradatelné. Málokterý člověk se ale stravuje tak, aby mu potraviny a nápoje pokryly základní potřebu těchto nezbytných živin. Různé ovoce a zelenina každý den, optimální přísun bílkovin, tuků a cukrů, minerálů a vitamínů, vlákniny. To vše pětkrát za den, a nejlépe z kvalitních potravin a nápojů.

Takto se ale stravuje málokdo. Mnozí během dne nejedí vůbec, případně něco málo, v podstatě nezdravě a ve spěchu. Tělo pak nemá dostatečný příjem důležitých látek a dříve nebo později se to projeví.

Negativní civilizační vlivy tvrdě dopadají na fyzický i duševní stav všech věkových kategorií obyvatelstva. Deprese, alergie, stres, vysoký krevní tlak, cukrovka, nemoci pohybového aparátu, infarkty, mozkové příhody, rakovina….to je jen krátký výčet možných důsledků civilizační zátěže, a vše je spojené i se správnou životosprávou.

Nic ale ještě není ztraceno, protože naštěstí existují i různé doplňky stravy. Můžeme je zařadit někam mezi potraviny a léky, jsou účinné při prevenci a dokonce i podporují léčebné procesy, ale musíte si je správně vybrat!

Složení doplňků stravy

I když je vaše strava dostatečně pestrá a snažíte se o dodržování zdravého životního stylu, nemusí vaše tělo dostávat tolik živin, kolik jich opravdu potřebuje. V potravinách a nápojích je totiž mnoho nejrůznějších dochucovadel, barviv, konzervantů a dalších prvků, které našemu zdraví neprospívají a důležité látky tzv. odbourávají. Tělo si navíc pro něj potřebné vitamíny samo v dostatečném množství nedokáže vyrobit - a právě tady přicházejí na řadu potravinové doplňky!

Základem snad všech tzv. doplňků stravy jsou vitamíny, minerální látky, esenciální mastné a  aminokyseliny, vláknina a různé výtažky z rostlin a bylin. Doplňky stravy můžou obsahovat třeba jen jednu látku, ale většinou je jich v nich několik současně. Zaměřují se na nejrůznější oblasti od péče o pleť a vlasy, klouby, zažívací aparát až po psychiku.

Podle čeho vybírat

Rozhodující pro vývěr doplňků stravy není televizní reklama, lákavý obal nebo cena. Vyšší cena totiž vždy automaticky neznamená  vysokou kvalitu, ale platí to i opačně – výrazně nízká cena proti ostatním přípravkům je také podezřelá.

Vždy si řádně přečtěte složení a všechny další informace třeba o dávkování a doporučené denní spotřebě. Dávejte přednost doplňkům stravy od zavedených firem, které mají mimo kvalitní výrobní procesy i přísné kontrolní mechanismy a dbají na kvalitu.

Každý přípravek má na obalu uvedeno, kolik procent účinných látek obsahuje. Tento údaj porovnejte s jinými preparáty a vybírejte ten, který je nejblíže doporučené denní dávce. Pokud nemáte jistotu, že vybíráte správně, poraďte se s odborníky, lékárníky nebo třeba i lékaři.

Doplňky stravy raději nekupujte od různých obchodníků na trhu, nebo když vám zazvoní u dveří bytu.  Dejte si pozor i na internetové prodejce, a když už se rozhodnete e-shop využít, vždy si zjistěte, zda je výrobcem nějaká známá a ověřená společnost. Na trhu se totiž objevují nekvalitní doplňky stravy z asijských zemí, které nejen že nemají požadovaný účinek, ale můžou být dokonce i zdraví škodlivé. 

Jen na doplňky stravy se ale nikdy nespoléhejte! V žádném případě nejsou to jediné, co můžete – a měli byste - pro svoje zdraví udělat! I při jejich užívání dbejte na správnou životosprávu, sportujte, relaxujte… a budete překvapeni, jak brzy poznáte, že jste v mnohem lepší fyzické a psychické kondici.

 

Zdeněk Urban