Dukanova dieta nejsou jen ovesné otruby

Diet na hubnutí je mnoho a jejich účinky jsou různé. Každá dieta na hubnutí má také svoje plusy a mínusy, mezi ty nejméně žádané patří takzvaný jo-jo efekt – opětovné nabírání váhy. Jedna z hubnoucích diet, která se ale v mnohém od jiných liší, pochází od francouzského lékaře Pierra Dukana.

Chcete zhubnout a nedaří se, nebo se případně daří jen částečně? Vrací se vám po ukončení diety váha zpět? V tom případě je právě pro vás jako stvořená tzv. Dukanova dieta. Vymyslel ji francouzský lékař Pierre Dukan a jejím principem je zvýšená konzumace bílkovin a maximální omezení příjmu sacharidů. U této diety si dokonce můžete určit, o kolik kilogramů chcete zhubnout a podle toho je také dlouhá doba, po kterou dietu v jejích prvních třech částech dodržujete.

Ovesné otruby a čtyři dietní fáze

Dieta má čtyři fáze, které Pierre Dukan nazval útočná, proplouvací, upevňující a stabilizační. Pro každou část jsou určené různé druhy potravin, kterých ovšem můžete sníst, kolik chcete – ale jen ty určené, žádné jiné! Základem stravy jsou ovesné otruby a samozřejmě mají svůj důležitý význam. Otruby v lidském těle stabilizují trávicí systém, zabraňují zácpě, vážou na sebe tuky, cukry a toxiny a také je z těla odvádějí dříve, než se dostanou do krevního oběhu. Otruby v těle také nabobtnají a zabraňují tak pocitu hladu. Ovesné otruby se dají koupit v prodejnách se zdravou výživou, na farmářských trzích i ve většině supermarketů.

Celkem logicky z toho ale plyne, že tato dieta není vhodná pro ty, kteří mají alergii na otruby, nebo se u nich dostavuje nevolnost z nedostatku sacharidů.

U Dukanovy diety nemusíte počítat kalorie a v případě dodržování čtvrté – stabilizační – fáze se nedostavuje jo-jo efekt.

První fáze Dukanovy diety – tzv. útočná

V průběhu první fáze můžete během několika dnů poměrně výrazně zhubnout. Konzumují se výhradně bílkoviny. Pokud se rozhodnete, že celkově zhubnete o 5 kilogramů, drží se první fáze diety dna dny, chcete-li zhubnout o 5 až 10 kilogramů, trvá tři dny, na celkové zhubnutí o 20 kilogramů trvá pět dní a o více než 20 kilogramů sedm až deset dní.  

V tomto dietním období je nutné vypít každý den minimálně 2 litry neslazené vody, doporučuje se alespoň 20 minut rychlé chůze.

Konzumovat můžete libové hovězí maso, kuřecí a krůtí bez kůže, telecí a králičí maso, libovou šunku, játra a ryby bez oleje. Povoleny jsou denně maximálně 2 vajíčka, 2 nízkotučné jogurty, nízkotučné sýry a mléko, bylinky, cibule, česnek, citrony, hořčice a neslazený kečup. Vaječné žloutky mohou být za týden maximálně čtyři. K tomu všemu si dáte každý den jeden a půl lžíce ovesných otrub.

Budete si muset odepřít vepřové a jehněčí maso, tučné salámy a máslo.

Druhá fáze – proplouvací

V druhé fázi se střídají dny, kdy můžete konzumovat potraviny z první fáze se dny, kdy se k nim přidává zelenina. Toto dietní období trvá tak dlouho, dokud se vám nepodaří dostat svoji váhu na očekávanou úroveň.

Pitný režim – minimálně 2 litry neslazené vody – se dodržuje i v této době, doba rychlé ch§ze se zvyšuje na 30 minut a ovesných otrub se denně konzumují 2 lžíce.

Ze zeleniny můžete jíst brokolici, papriky, rajčata, hlávkové zelí, cuketu, okurky, cibuli, dýně, ředkvičky, špenát a v omezeném množství mrkev. Povolené jsou i houby. 

Na brambory, kukuřici, luštěniny, těstoviny, rýži a pečivo v průběhu druhé fáze zapomeňte.

Třetí fáze – upevňující

Potraviny s bílkovinami z první fáze a zeleninu z druhé fáze je možné jít bez omezení. K tomu si můžete každý den přidat menší množství ovoce, 2 krajíce celozrnného chleba a 40 gramů netučného sýra. Jednou týdně si stravu můžete vylepšit těstovinami, bramborami nebo luštěninami bez oleje, maximálně 2 x za týden je povolené jehněčí, případně libové vepřové maso nebo šunka.

Jeden den v týdnu by ale strava měla být složená pouze z potravin z první fáze, i nadále platí dvoulitrový pitný režim, dvě lžíce otrub každý den a 30 minut rychlé chůze.

Délka dodržování této fáze se odvíjí od množství kilogramů, o které jste zhubli během prvních dvou fází. Každý kilogram, o který jste zhubli, se vynásobí 10 dny – pokud jste tedy během prvních dvou fází zhubnuli například o 5 kilogramů, trvá třetí období 50 dnů.

Čtvrtá fáze – stabilizační

Pokud jste se svojí váhou spokojeni a navykli jste si na určitý stravovací a pitný režim, nebudete mít s poslední fází Dukanovy diety žádný výraznější problém - poslední fáze totiž trvá velmi dlouho, dodržuje se v podstatě už neustále…

V této době se každý den konzumují tři lžičky ovesných otrub a měli byste alespoň 20 minut denně věnovat svižnější chůzi, případně vyměnit jízdu výtahem za chůzi po schodech. Dodržovat se musí i pitný režim a každý čtvrtek se strava skládá pouze z potravin bez bílkovin z první fáze. Celkově by se skladba stravy měla podobat jídelníčku ze třetí fáze. Nad dodržováním pitného režimu a ani nad skladbou stravy ale v tomto případě nijak zoufat nemusíte. Pitný režim v podstatě každý dodržuje i bez diety a potraviny jsou pro výživu organismu naprosto dostačující.

Dukanova dieta samozřejmě jako každý jiná nějaká omezení má, ale pro dobrý pocit se prostě vždy něco obětovat musí. Když se podíváte na jídelníček, zjistíte, že Dukanova dieta vás skutečně v jídle nijak zvlášť omezovat nebude…

Vzorový jídelníček pro Dukanovu dietu

Obrázek

K jídlům musíte samozřejmě konzumovat ovesné otruby a pít dostatek vody. V případě, že budete mít pocit hladu, můžete si dopřát větší porci, ale vždy jen z tzv. povolených potravin.

Jídelníčky jsou vzorové, slouží především pro představu, co vás při Dukanově dietě čeká. Jejich složení si můžete měnit podle svých chutí a možností, ale stále platí, že se konzumují jen určité druhy potravin podle fáze diety.

Jídelníček pro první fázi

Snídaně: tvaroh s bylinkami, placky z otrub, káva

Oběd: kuřecí přírodní řízek

Svačina: neslazený pudink

Večeře: tuňákový salát


Snídaně: omeleta ze 2 vajec, jogurt, čaj

Oběd: steak z libového masa

Svačina: placky z otrub  

Večeře: grilovaná ryby s bylinkami

Jídelníček pro druhou fázi

Snídaně: bílý jogurt, otrubové placky

Oběd: vařené krůtí maso se zeleninou

Svačina: jogurt, placky z otrub

Večeře: zeleninové lečo

 

Snídaně: omeleta z vajíček, káva

Oběd: steak se zeleninou

Svačina: šopský salát

Večeře: kuřecí řízek s jogurtem

 

Snídaně: tvaroh s bylinkami

Oběd: grilované maso se zeleninou

Svačina: eidam 30%

Večeře: uzený losos

Jídelníček pro třetí fázi

Snídaně: vajíčka na hniličku, celozrnný chléb, káva

Oběd: Chilli con carne -mexický guláš s masem, fazolemi a kukuřicí

Svačina: jogurt, otrubové placky

Večeře: zeleninové lečo

 

Snídaně: celozrnný chléb s pomazánkou z tvarohu, káva

Oběd: steak z libového masa s bramborami a zeleninou

Svačina: eidam 30%

Večeře: tuňák ve vlastní šťávě, zeleninový salát

 

Snídaně: vajíčková omeleta s otrubami, celozrnný chléb

Oběd: hovězí steak se zeleninou

Svačina: jogurt, otrubové placky

Večeře: grilovaný pstruh s bylinkami

 

Snídaně: bílý jogurt, otrubové placky

Oběd: kuřecí přírodní řízek se zeleninou

Svačina: jablko a jogurt

Večeře: pečené kuře bez kůže

 

Snídaně: omeleta ze 2 vajíček, 1 krajíc celozrnného chleba, čaj

Oběd: vepřové ražniči se zeleninovým salátem

Svačina: puding bez cukru s ovocem

Večeře: placky z otrub se sýrem

Otrubové – Dukanovy – placky

Placky z otrub se dají připravit na mnoho způsobů.

Základní recept:

Suroviny.

2 polévkové lžíce ovesných otrub
2 polévkové lžíce nízkotučného tvarohu
1 ks vejce

Postup:

Všechny suroviny se smíchají, vytvoří se z nich placky a na plechu s pečícím papírem se pečou 12 až 15 minut v troubě, předehřáté na 180 až 200° Celsia.

Placky z otrub s kořením:

Suroviny.

3 polévkové lžíce ovesných otrub
2 polévkové lžíce nízkotučného jogurtu
1 ks vejce
špetka prášku do pečiva
koření – na pizzu, bylinkové, grilovací…
sůl

Postup

Suroviny se smíchají, vytvoří se z nich placičky a na plechu s pečicím papírem je pečou 12 až 15 minut v troubě při teplotě kolem 180° Celsia.

Sladké otrubové placky:

Suroviny.

4 polévkové lžíce ovesných otrub
1 balíček vanilkového pudinku
1/3 kávové lžičky prášku do pečiva
2 ks vejce
1 polévková lžíce teplé vody

Postup:

Vajíčka rozklepneme, oddělíme žloutky od bílků a žloutky vyšleháme s vodou. Pak k nim přidáme pudink, kypřicí prášek do pečiva a ovesné otruby, vše důkladně rozšleháme.

Z bílků vyšleháme hustý sníh a přimícháme ho do připravené směsi s otrub – nešleháme.

Vytvoříme malé placičky, rozmístíme je na pečící papír na plechu a pečeme je přibližně 10 minut v troubě předehřáté na 180° Celsia.

Otrubové placky se skořicí:

Suroviny.

2 polévkové lžíce ovesných otrub
2 polévkové lžíce nízkotučného jogurtu
1 ks vejce
1 kávová lžička skořice
špetka kypřicího prášku do pečiva

Postup:

Všechny suroviny smícháme v míse, vytvoříme z nich placičky a na plechu s pečicím papírem je pečeme 12 až 15 minut v troubě při teplotě 180° Celsia.