Glykemický index – co to je a proč ho sledovat

V popisech nejrůznějších potravin se často setkáte s pojmy glykemický index. Dozvíte se, že ho daná surovina má vysoký či nízký, většinou se ale ve stejném článku nedozvíte, co se tím myslí a jaký to má pro běžného smrtelníka vlastně význam. Abychom vám pomohli se v řeči nutričních specialistů zorientovat, sepsali jsme základní informace o glykemickém indexu, díky nimž budete moci zefektivnit své hubnutí a zlepšit svůj zdravotní stav i náladu.

Sledování glykemického indexu u potravin, které jíme, nám může významně pomoci s hubnutím. Tento údaj nám totiž vlastně říká, na jak dlouho nás daná potravina zasytí, tedy jak dlouho bude trvat, než dostaneme chuť na nějaké další jídlo. To bylo jen velmi zjednodušeně řečeno, nyní si to pojďme rozebrat.

Štěpení sacharidů

Z hodin chemie si pamatujeme, že sacharidy, jedny ze základních složek našeho jídelníčku, mohou být jednoduché a složené. Všechny slouží naší výživě, ty složené je ale nejprve třeba rozložit na jednoduché, protože právě jednoduché sacharidy (neboli cukry) dokáže náš organismus využívat. Glukóza je v tenkém střevě vstřebávána do krve, čímž se logicky její množství v krvi zvýší. Na to tělo reaguje vyplavením hormonu inzulinu, jež má za úkol hladinu cukru v krvi zase snížit. To pociťujeme jako hlad nebo přinejmenším chuť na jídlo.

V případě složených sacharidů nedochází k tak razantním nárůstům a poklesům hladiny cukru v krvi, protože je glukóza vstřebávána postupně, nizkoliv skokově jako v předchozím případě.

Jak číst glykemický index

Glykemický index (zkráceně GI) je tedy rychlost, za kterou se z dané potraviny vstřebají sacharidy do krve. Přitom to ale není žádný časový údaj, konkrétní rychlost se liší u jednotlivých lidí. Proto se hodnota určuje vzhledem k dalším hodnotám, konkrétně k rychlosti vstřebání samotné glukózy. Ta má hodnotu 100, cokoliv s nižším číslem než 100 má glykemický index nižší, a tedy se zde glukóza do krve vstřebává pomaleji, a naopak potraviny s hodnotami přesahujícími stovku mají vyšší glykemický index než glukóza. Jako potraviny s nízkým GI považujeme ty, jejichž hodnota GI činí 50 a méně.

Ještě se sluší poznamenat, že glykemický index se týká potravin s významným podílem sacharidů, proto se vám nejspíš nepodaří dohledat GI masa. Glykemický index se přesto někdy uvádí u mléčných výrobků, ač je zde obsah sacharidů jen velmi nízký.