Jak o Velikonocích nepřibrat na váze

K Velikonocům patří neodmyslitelně mnoho dobrého jídla i pití, podobně jako Vánoce jsou tedy zatěžkávací zkouškou pro náš organismus. Velikonoční jídla ale mohou být i vynikající příležitostí, jak si jídelníček udělat zdravější.

Vajíčka, velikonoční mazanec, sladký beránek, nádivka a mnoho dalších dobrot se každý rok o Velikonocích objevují snad v každé domácnosti. Doma si můžeme třeba tisíckrát dát předsevzetí, že se při vítání jara nebudeme přejídat, ale pak stačí jedna návštěva a všechno odříkání je najednou zbytečné.

Ve skutečnosti to ale tak hrozné není, protože pokud by jste měli přibrat jen jedno kilo tuku, museli by jste sníst jídlo s celkovou kalorickou hodnotou 30 000 kJ. Pro představu – do takového množství kilojoulů se vejde jeden kilogram dobře upečené husy, 10 knedlíků, půl kilogramu zelí, 4 piva, čtvrt kilogramu velikonočního mazance a stejné množství sladkého velikonočního beránka. Tohle vše se samozřejmě během jedné návštěvy sníst dá, ale určitě to udělá jen minimální počet z vás.

Zdravé Velikonoce

Velikonoční svátky mohou ale být i obdobím, kdy váš jídelníček bude zdravější. Na jaře se objevuje více druhů zeleniny, k dostání jsou i různé bylinky a různé druhy zelené natě, které obsahují látky, důležité pro lidský organismus. Mladé kopřivy, nať petrželky a další jsou součástí mnoha velikonočních jídel a tak si vlastně i o svátcích jara můžeme připravit menu, které je chutné, zdravé a neohrozí štíhlou linii.

Velikonoční nádivka

Velikonoce si bez tradiční nádivky asi nedokážeme představit a zelené natě právě do velikonoční nádivky patří. V zelené nati je v poměrně velkém množství především vitamín A a C, a také vápník a železo. Natě se hodí i k ochucení dalších velikonočních jídel, jako jsou pomazánky, polévky nebo různé zapékané pochoutky. Při přípravě velikonoční nádivky dodržujte jednoduché základní pravidlo – minimum tuku. Používejte libové maso, chutné je například uzené kuřecí, a zapékací mísu olejem vytřete jen mírně. 

Vajíček se bát nemusíte

Vajíčka jsou dalším symbolem Velikonoc a sníme jich v tomto období víc, než jindy. Ani z vajíček ale nemusíte mít nějaký strach. Obsahují sice tuk – především ve žloutku – ale ten se skládá především z nenasycených mastných kyselin, které jsou zdraví prospěšné. Velké množství těchto tuků pak patří mezi takzvané fosfolipidy, které pozitivně ovlivňují nervovou soustavu i činnost mozku a také metabolismus organismu.

Obrázek

Nejdůležitějším fosfolipidem ve vajíčku je lecitin, ale vzhledem k vazbě cholesterolu na něj se cholesterol špatně vstřebává a proto v tomto směru z vajíček nemusíte mít žádnou obavu. Vaječný bílek je navíc vynikajícím zdrojem kvalitních bílkovin, vejce mají i značný obsah různých vitamínů a minerálních látek. Z vitamínů, které se rozpouští v tucích je ve vejcích vitamín A, D a E, z ve vodě rozpustných B2, B6 a B12. Z minerálních látek vejce obsahují hlavně fosfor, železo a selen, ve žloutku je ještě zinek a vápník.

Pokud jste právě v období, kdy se vás týká redukční dieta nebo máte zvýšenou hladinu cholesterolu, dejte v každém případě přednost bílkům. Do velikonoční nádivky přidávejte vejce v poměru  jedno celého vajíčko a dva bílky, ze zbylých žloutků si pak můžete upéct třeba lehký piškotový koláč nebo dort. Při smažení vajec se vyhněte tuku i olejům a použijte třeba jen malé množství másla, protože tuk výrazně zvýší konečnou energetickou hodnotu a stravitelnost vajíček se zhorší.

Velikonoční bochánek a sladkosti

Mazanec – velikonoční bochánek, sladký beránek a další velikonoční pečivo je samozřejmě určitou kalorickou hrozbou. Malý kousek bochánku nebo beránka vám ale zcela jistě neuškodí. Zdravější možností jsou tradiční velikonoční Jidáše, nesmíte to ale přehánět s jejich namazáním medem. Zajímavou možností velikonočního mlsání mohou být i zeleninové chipsy z mikrovlnné trouby.

Kalorický alkohol

Koledování je občas poměrně rizikové. Vykoledovat si totiž můžete nejen stuhu na pomlázku a obarvená vajíčka, ale i docela velkou kalorickou porci v podobě tvrdého alkoholu. K tomu se mohou přidat i další nepříjemnosti, jako je bolest hlavy, nevolnost a další příznaky nadměrného pití. Pokud se tomu můžete nebo chcete vyhnout, je lepší si dát sklenici suchého vína a v případě, že budete řídit auto, zvolte nealkoholické pivo. V obou těchto případech je kalorický příjem v rozumných mezích a nebude vám špatně.