Jak se přes zimu u držet v kondici

Pokud jste zvyklí pravidelně sportovat pod širým nebem, možná s příchodem mrazů a prvních sněhových vloček přemítáte, jak ve svém koníčku pokračovat i přes nepřízeň počasí. Strategií, jak sportovat v zimě, je hned několik – kterou z nich si vyberete, je jen na vás. Rovněž je můžete mezi sebou kombinovat.

V zimě musí sportovci čelit nepříznivým vlivům – mrazu, sněhu, větru a námraze. Sporty, jako je jízda na kole, se stávají nejen nepříjemnými, ale dokonce nebezpečnými. To ale neznamená, že máme sedět doma za pecí – mnoho sportů lze provádět i v tomto počasí. A dokonce i malá procházka je lepší než nic!

1. Přizpůsobení sportu počasí

Některé sporty, jako je třeba běh či jízda na koni, se dají relativně snadno pěstovat i v zimě, jen je třeba se nevlídnému počasí přizpůsobit. Oblečte se sice teple, ale ne příliš, jinak se při sportování uvaříte. Ideální je, aby vám byla ze začátku trochu zima. Zakryjte si hlavu, uši a prsty, tváře, čelo a nos chraňte krémy a přípravky bez obsahu vody. Své tělo rozehřejte a rozpohybujte ještě před vkročením do mrazu, abyste se mohli hned zahřát během či jinou sportovní aktivitou. Nikdy nesportujte bez rozcvičení, jinak riskujete úraz. Pro sport si vybírejte místa, kde pokud možno zem není pokrytá ledem ani sněhem. Pod silnou vrstvou sněhu se mohou ukrývat větve, kameny nebo jiné překážky, o něž byste mohli zakopnout. Sportujte spíše kratší dobu a nelpěte na dobrých výsledcích – je pochopitelné, že v zimě se vám bude sportovat hůře, a je třeba to přijmout. Až se vrátíte domů, hned si oblečení svlečte a nechte ho oschnout, zahřejte se sprchou nebo koupelí a nezapomeňte doplnit tekutiny a kalorie.

2. Zimní sporty

První řešení chápe zimu jako problém, s nímž je třeba se nějak vypořádat. Můžete ale zaujmout i zcela opačný postoj – naplno využijte možnosti, které zima nabízí! Sport, kterému se věnujete po zbytek roku, v tomto ročním období vynechejte nebo si pro něj vyhraďte menší množství času. Namísto toho se naučte lyžovat, snowboardovat, bruslit… Pokud v místě vašeho bydliště nenapadne dost sněhu nebo se na místním rybníku nevytvoří dostatečně silná vrstva ledu, možná budete muset za zimními sporty cestovat do vyšších poloh. Toho můžete využít a uspořádat rodinnou dovolenou, která bude spojovat sport s poznáváním neznámých míst.

3. Sportování v interiéru

Pokud vás zimní sporty nelákají a raději jste zalezlí doma u krbu, nemusí to znamenat, že přes zimu ztratíte kondici. Můžete se věnovat interiérovým sportům, jako jsou především míčové hry, gymnastika, plavání, tanec či třeba bojové sporty nebo šerm. Vyhledejte si, jaké sporty se ve vašem okolí pěstují, a klidně se přihlaste na kurz sportu, který jste nikdy nedělali. Rovněž můžete využít služeb fitness center a budovat si fyzičku posilováním. A v případě, že žijete na vesnici a za sportem byste museli dlouho cestovat, můžete začít sportovat přímo u sebe doma – investujte do rotopedu či běžeckého pásu, začněte tančit zumbu nebo aerobic, anebo se vrhněte na jógu či pilates.