Jóga a její druhy. Poradíme Vám, která je vhodná na hubnutí!!

Jóga je jedním z nejpopulárnějších druhů cvičení  současnosti. Není zdaleka jen o fyzickém cvičení, je to východní filosofie, založená na rovnováze těla a mysli a životní styl, který se přesunul z Asie do západního světa už v šedesátých letech. Cvičit jógu může úplně každý nehledě na věk a zdravotní stav.

Původ

Počátky sahají k samému zrodu lidské civilizace. Zmínky o ní se objevují už ve starobylém indickém učení Védy zhruba okolo 4 000 let př. n. l., stará je ale více než 5000 let. Duchovní myšlení jógy vznikalo okolo řeky Indus a po zemětřesení, které zničilo tuto úrodnou část, se obyvatelé přesunuli více do vnitrozemí ke Gangu. Tím se šířilo učení dále po Indii. Později převládalo duchovní učení spisů Rámájana a Mahábhárata, kde mudrci zmiňují jógu jako vyrovnaný stav mysli.

Rozvoj učení

Rozjímání mudrců o józe přestalo stačit, a bylo potřeba dát tomuto učení nějakou formu. Mudrc Patanjali tak sepsal jogasutry, 196 aforismů o správném žití pro všechny, co se věnovali studiu jógy. V průběhu staletí začali jogíni mnohem více pracovat s tělesnou stránkou a vznikly tak první styly  - hatha, kundalini a tantra. V období evropské renesance pak jóga zažívá temné období, původní náboženství a učení byly na ústupu.

Vývoj do současnosti

V době britské kolonizace se vrátilo do země hinduistické učení a Evropané o ně projevili zájem. Překládali Védy a další spisy, a dozvídali se postupně více o józe. Největší boom byl v šedesátých letech, kdy příznivci hnutí hippies cestovali do Indie a měli velký zájem o východní filosofii. Od té doby jóga získala postavení i v naší západní kultuře. Přizpůsobila se naším západním potřebám a stala se řešením civilizačních problémů.

Obrázek

Druhy jógy

Hathajoga

Hathajógu považujeme na západě za základní druh jógy. Je vhodná pro začátečníky, klade důraz na správné provedení cviků.

Bikram jóga

Pokud vám nevadí horko a zvládáte už základy, můžete zkusit Bikram. Základní cviky z hathajógy cvičíte ve 42 stupních, jako byste cvičili přímo v Indii. Teplo umocňuje účinky jógy, dochází k lepšímu prokrvení svalů, detoxikaci a celkovému posílení organismu. 26 asán se cvičí hodinu a půl a je to velmi intenzivní kardio a posilování zároveň. Ideální pro ty, kteří chtějí zhubnout. Podobná je také hot jóga, která se cvičí v místnosti o něco chladnější a není tolik náročná.

Aštanga

Cvičení rozdělené do sekvencí, které se cvičí pokaždé ve stejném pořadí a je sladěno s dýcháním. Je o něco náročnější než Hathajoga. Zlepšuje krevní oběh a pomáhá hubnout.

Vinjása

Dynamické cvičení, které je sladěno s dechem, při každé asáně se provádí jedna fáze dechu. Při vinjáse se celkem zapotíte a hubnete.

Poweryoga

Jeden z modernějších stylů, který vznikl v 80. letech. Na rozdíl od jiných, tradičních druhů není pořadí asán dané, lektoři si je mohou libovolně sestavovat. Základem je sestava pozdrav slunci a různé její variace s asánami zaměřenými na posilování celého těla. 

Gravid jóga

Gravid jóga je speciálně utvořená pro těhotné ženy, které chtějí lépe fyzicky snášet těhotenství, udržet se ve formě a připravit se lépe na porod. Slouží také jako vhodně lehčí cvičení po porodu.

Kundalini jóga

Pochází z tantrajógy a součástí jsou dechová cvičení, zpěv a meditace pomocí manter, čímž se probouzí energie v nejspodnější čakře na spodku páteře. Tato energie se pak posouvá dál postupně do všech čaker, omlazuje a ozdravuje organismus.

Speciální druhy jógy

Pro starší lidi, nebo pro ty, co mají problémy s klouby, je vhodná aqua jóga. Cvičí ve vodě, která nadnáší tělesnou váhu, ale zároveň klade odpor, tak jsou v ní některé jógové cviky náročnější. Acro jóga je zase jógová akrobacie pro páry, které se nebojí výzvy. Aero jóga se cvičí na závěsných šálách, často hlavou dolů a hodí se pro lidi s problémy se zády, šála jim drží tělo v správné poloze.