Karotenoidy

Vážně je mrkev dobrá na oči? Brýlí vás asi nezbaví, ale ke zdraví očí její konzumace skutečně přispívá. A to díky obsahu karotenoidů, rostlinných barviv, které mají řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Chcete se o nich dozvědět víc?

Zbarvení velké části žlutých, oranžových a červených druhů zeleniny mají na svědomí právě látky ze skupiny karotenoidů, nacházejí se ale rovněž v tělech některých hub, řas, mikroorganismů a živočichů. Pro nás jsou důležité hned z několika důvodů.

Ochránce zdraví

Jelikož karotenoidy působí jako antioxidanty, jsou schopny účinně vychytávat volné radikály, a tím chránit oči a brzlík a snižovat riziko vzniku srdečních a cévních onemocnění. Rovněž karotenoidy dovedou neutralizovat škodlivé formy kyslíku, které jsou přítomny v cigaretovém kouři nebo v UV záření. Bylo také dokázáno, že má konzumace karotenoidu pozitivní vliv na zdraví buněk a mezibuněčnou komunikaci, stejně jako zvyšuje obranyschopnost organismu – lidé, kteří mají dostatečný přísun karotenoidů, se vyznačují aktivnějšími bílými krvinkami.

Tuky nejsou nepřítel

Často se můžete setkat s trvzením, že do zdravé stravy nepatří tučná jídla. To není tak docela pravda, tuky jsou pro správnou činnost lidského těla nezbytné, jen je třeba přijímat je v adekvátním množství a podobě. Některé důležité látky jsou rozpustné pouze v tucích, nikoliv ve vodě, a patří mezi ně i karotenoidy – ke každé potravině, která karotenoidy obsahuje, bychom tedy měli sníst i trochu tuku, jinak karotenoidy projdou naším trávicím systémem nevyužity.