Ovocné a zeleninové nápoje: odšťavňování vs. mixování

Pravidelné doplňování vitaminů je důležité vždy, ale v současné situaci ještě více nabývá na významu. Málokdo sní každý den doporučovaných pět porcí ovoce a zeleniny, někdo občas nemá za celý den dokonce ani jedinou porci. Pokud i vy máte problém dostat do sebe nebo svých blízkých dostatek vitaminů v přirozené podobě, zvažte výrobu domácích ovocných a zeleninových nápojů.

Kdo by neměl rád sladké nápoje plné skvělé chuti? Jsou oblíbené u dospělých i u dětí a vhodné k popíjení v různou denní dobu – ovocná šťáva vás skvěle nastartuje hned po ránu, obsahuje totiž velké množství cukrů, a zeleninovou si zase můžete dopřát v odpoledních hodinách. Můžete je upíjet jen tak, anebo jimi klidně zapíjet jídlo. Konzumovat ovoce a zeleninu tak bude neskutečně snadné! A navíc budete zároveň i doplňovat tekutiny, což je také velmi důležité.

Džus, anebo smoothie?

Když se rozhodnete udělat něco pro své zdraví a začít si připravovat domácí ovocné a zeleninové šťávy, nabídnou se vám hned dva způsoby základní typy – džus (nebo také fresh, šťáva) a smoothie. Džus vzniká odšťavňováním v odšťavňovači a jedná se o čistou tekutinu bez dužniny, stoprocentní ovocnou či zeleninovou šťávu. Naopak smoothie je husté, k ovoci a zelenině se v něm přidává další tekutina (voda, čaj, mléko, jogurt…) a vše se společně rozmixuje ve smoothie makeru nebo stolním mixéru. Oba způsoby přípravy mají své výhody i nevýhody, které si nyní rozebereme.

Džus

Již bylo řečeno, že džus se vyrábí v odšťavňovači. Ten si můžete vybrat buď odstředivý, anebo šnekový. Odstředivé odšťavňovače bývají levnější, mají výrazně větší výkon a šťávu připraví podstatně rychleji. Naproti tomu šnekové odšťavňovače jsou pomalejší, díky tomu se ale suroviny tolik nezahřívají, takže si zachovávají víc vitaminů, a také se nevytváří téměř žádná pěna, šťáva tedy pomaleji oxiduje a déle si uchová své vizuální i chuťové vlastnosti, zatímco džus z odstředivého odšťavňovače se doporučuje vypít ihned po výrobě. Co se týče výtěžnosti, šnekové odšťavňovače vyrobí ze stejného množství surovin více šťávy, na to má vliv i fakt, že dělají džusy hustší, s malým množstvím dokonale prolisované dužniny.

Pro a proti

Džusy jsou rychlým zdrojem energie, obsahují totiž velké množství fruktózy (ovocného cukru), jehož vstřebávání do organismu je za normálních podmínek zpomaleno vlákninou z dužniny ovoce a zeleniny. Protože v džusu jsou suroviny dužniny zbavené, cukr se z nich do těla uvolní podstatně rychleji. Džus vás tedy pořádně nakopne poránu nebo třeba po velké fyzické námaze. S freshem ale musíme počítat jako se sladkým nápojem, nemůžeme očekávat, že nás zasytí nebo že nám energie z něj získaná vydrží třeba po celé dopoledne. S džusy by se to rozhodně nemělo přehánět, není vhodné se pokoušet jimi vyřešit celý pitný režim. Pokud držíte dietu, dobře konzumaci džusů zvažte, cukry z nich by mohly vaše snahy zmařit. Také se sluší poznamenat, že k odšťavnění se nehodí každý druh ovoce a zeleniny – např. z banánu či avokáda jednoduše žádnou šťávu nevymačkáte, listová zelenina a bylinky zase zvládne jen šnekový odšťavňovač. Naopak citrusy, jablka a kořenová zelenina, jako je mrkev a červená řepa, jsou skvělé k lisování šťáv v obou typech odšťavňovačů.

Smoothie

Na rozdíl od džusů na přípravu smoothie nepotřebujete speciální spotřebič, stačí vám běžný stolní mixér. Nicméně smoothie makery jsou k tomuto účelu uzpůsobené a oceníte na nich jistě i to, že suroviny mixujete přímo v nádobě, z níž potom budete smoothie pít, takže budete mít méně špinavého nádobí. Na smoothies je skvělá jejich variabilita – nejen že si můžete namíchat různé druhy ovoce a zeleniny podle aktuální nálady a obsahu lednice a spižírny, můžete ale také přidat spoustu dalších ingrediencí. To, co musíte přidat vždycky, je tekutina – jaká, to je jen na vás. Může to být obyčejná voda, džus nebo čaj, ale i mléko (živočišné nebo rostlinné), jogurt, kefír, podmáslí nebo syrovátka. Dále můžete přihodit semínka nebo oříšky, čerstvé bylinky, lžíci ořechového másla, práškový protein, kakao, tofu a spoustu dalších surovin. Fantazii se meze nekladou!

Pro a proti

Smoothie makery bývají levnější než odšťavňovače, anebo můžete pro úsporu peněz i místa k výrobě smoothies používat běžný stolní mixér. Smoothies obsahují celé rozmixované suroviny včetně dužniny, díky tomu se z nich cukry uvolňují do krve pomaleji a také dokážou dobře zasytit. Smoothie tedy považujeme za plnohodnotné jídlo, zvlášť pokud je obohaceno o další suroviny vedle ovoce, zeleniny a tekutiny. Rozmixovat do smoothie lze jakýkoliv druh ovoce či zeleniny a navíc můžete přidat i řadu dalších dobrot. Při mixování se ale ovoce a zelenina hodně zahřívá, a tím ztrácí některé vitaminy a další zdraví prospěšné látky. Rovněž se při mixování tvoří pěna, kvůli níž smoothie rychle oxiduje a ztrácí jak svěží barvu, tak i zbylé vitaminy. Proto je dobré vypít smoothie co nejdříve po umixování.