Potravinové doplňky ano, nebo ne?

Používání různých potravinových doplňků má – ostatně jako skoro všechno – své příznivce i odpůrce.  Pokud se ale užívají s rozumem a jsou kvalitní, pak proti nim není potřeba mít žádné zvláštní výhrady.

Poctivý trénink doplňky nenahradí

K úvaze o potravinových doplňcích pro sportovce mne přinutila zpráva, že zpěvák Daniel Landa alias Žito se 12.června zúčastní v pražské Tipsport Areně ne jako divák, ale přímo jako zápasník akce s názvem Galavečer thajského boxu! I když měl vždycky figuru, kterou by mu i mnozí profesionální sportovci mohli závidět, nechtělo se mi uvěřit, že by se mohl za tak krátkou dobu postavit do ringu ve formě, do které by se dostal jen tréninkem a případně nějakou upravenější normální stravou.

Ondřej Novotný, znalec bojových sportů a mistr thaiboxu má podezření ale velmi rychle vyvrátil: „S Danem jsem už několikrát asi před deseti lety boxoval, a tak to není, že by s boxem začal až teď a vymyslel si zápas, který by asi za jiných okolností velmi rychle skončil. V každém případě ale má těžkého soupeře…“ Prozradil, že příprava Dana Landy byla zaměřená především na fyzickou kondici a techniku, ale i potřebnou psychiku. Dan zvýšené námaze a výdaji kalorií samozřejmě přizpůsobil stravu, ale žádná anabolika nebo jiné nesmyslné preparáty v ní nebyly. „Dan je dost zkušený. Ví, že by to nic neřešilo a že nějaká krátkodobá uměle získaná výkonnost mu v tomto případě nepomůže“, dodal.  Pro úplnost připomínám, že soupeřem Dana Landy bude Riku Immonen, amatérský mistr světa IRMA a profesionální mistr světa WC z roku 1999. Podle odborníků má nesmlouvavý tvrdý thajský styl, a když viděl video se záznamem tréninku svého českého soupeře, mluvil o něm s velkým uznáním. Na programu galavečera je i mnoho dalších zápasů, ale tento bude pravděpodobně všeobecně nejsledovanější. Nejlepší čeští zápasníci se zde utkají se světovou špičkou ze Slovenska, Německa, Nizozemí, Thajska, Francie, Švýcarska, Maroka, Konga, Rumunska a Finska.

Když už ano, tak jen kvalitu!

Vraťme se zpět k užívání potravinových doplňků. Na trhu je jich poměrně mnoho, a podobně jako u všeho zboží mezi nimi najdeme produkty s mizernou nebo průměrnou kvalitou a v menším množství takové, kterých užívání má nějaký význam. U potravin – a těmi samozřejmě i tato doplňky stravy jsou – je kvalita velmi důležitá i s ohledem na naše zdraví. Měli bychom kupovat jen produkty ověřených firem, a v tomto případě se šetření nevyplatí.

Doplňky stravy pro sportovce se dělí do několika skupin podle svého složení a také účinku.

Proteiny a bílkoviny jsou asi nejznámější. Základem těchto směsí jsou především aminokyseliny, které jsou důležitou součástí lidského organismu. Při posilování jsou právě proteiny látkou, která se projevuje na růstu svalů. Bílkoviny jsou zase důležité při regeneraci. Bez cvičení a správné stravy je ale používání proteinových a bílkovinových doplňků zbytečné…

Sacharidy v kombinaci s bílkovinami mají velkou účinnost a podporují nárůst svalové hmoty, ale opět pouze při spojení s cvičením.

Aminokyseliny jsou základem pro vytváření přírodních proteinů, a protože podporují růst svalů ale i jejich regeneraci, jsou důležité především pro sportovce..

Kreatin dodá organismu dostatek síly a energie. Je to přírodní látka, která na organismus nemá žádné negativní účinky.

Vitamíny a antioxidanty potřebuje každý člověk, lidské tělo se bez nich neobejde. U sportovců se jejich spotřeba ještě zvyšuje a tak se občas potřeba musí doplnit i jinou formou, než jen ze stravy. Používat by se ale měly vitamíny a antioxidanty získané z přírodních zdrojů.

Samozřejmě existuje mnoho dalších doplňků stravy s různými účinky. Kompletní přehled kvalitních doplňků stravy od ověřených výrobců najdete například na www.nutriking.cz. Dozníte se tam o nich vše podstatné a dokonce si je můžete i objednat. Nikdy ale nezapomínejte, že se jedná především o doplňky! Základem je vždy pestrá, kaloricky i nutričně hodnotná strava a správné cvičení! I Daniel Landa o tom ví své…

 Zdeněk Urban