Potraviny, díky kterým zhubnete do plavek!

 

Konec května se blíží a řada z nás s hrůzou zjišťuje, že léto už klepe na dveře. A s ním i letní horka a s nimi spojené šaty, sukně, šortky a především plavky. Taky se každé jaro rozhodnete zhubnout a vypracovat své tělo, abyste získali skvělou postavu, ale tak dlouho cvičení a změnu stravy odkládáte, až nakonec nic z toho nestihnete a u bazénu se balíte do osušky, aby nebyla vaše lenost vidět?

Možná se vám zdá, že za ten měsíc, který nám do letních prázdnin ještě zbývá, už nic napravit nestihnete, opak je ale pravdou. Stačí zařadit do svého jídelníčku potraviny, které vám pomohou zhubnout, a ty vhodně doplnit přiměřeným pohybem. A které potraviny že jsou ty pravé?

Bohužel neexistuje potravina, která by přímo způsobila hubnutí, existují ale takové, které podporují odbourávání tuku z našeho těla. Abychom se zbavili zásobního tuku, musíme v potravě přijímat dostatek mastných kyselin, proteinů i sacharidů. Naše snažení v podobě zdravého jídelníčku bychom měli samozřejmě podpořit pohybem, ať už je to cvičení, běh, plavání nebo třeba rotoped. Při fyzické aktivitě totiž tělo zpracovává tuky, které jsou v těle již uloženy.
A nyní se podíváme na konkrétní potraviny vhodné pro vaše hubnutí.

Avokádo

Avokádo je pro hubnutí velmi vhodné, mononenasycené tuky v něm obsažené našemu tělu navodí pocit sytosti, nebudeme se tedy přejídat ani mlsat mezi jídly. Možná se vám zdá divné, proč byste měli jíst tuky, když chcete zhubnout, vždyť to přece vůbec nedává smysl. Tyhle tuky jsou ale trochu jiné než ty, které na nás číhají v bůčku nebo fastfoodových hranolkách, tuky nalézající se v avokádu se totiž neukládají jako tělesný tuk. Navíc avokádo obsahuje látky povzbuzující metabolismus a zpomalující uvolňování inzulinu, což napomáhá hubnutí. A pokud by vám tyto vlastnosti avokáda nestačily, pak vězte, že se v něm nacházejí i foláty, působící příznivě na srdce a zdraví plodu, draslík a hořčík, pozitivně ovlivňující nervovou a svalovou soustavu, a lutein, který je dobrý na zrak a působí též jako prevence vzniku rakoviny prostaty.

Mandle

Pokud bychom pátrali po jakýchsi přírodních tabletách na hubnutí, byly by to mandle. Ořechy obecně obsahují „ty zdravé“ tuky a esenciální mastné kyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vytvořit, a musí je proto přijímat v potravě. Dále v nich nalezneme vlákninu a bílkoviny. A nezanedbatelnou výhodou oříšků je také fakt, že se skvěle hodí na mlsání, místo čokolády tedy můžeme zobat zdravé, a přesto chutné ořechy. Pochopitelně bychom se ale měli vyhnout ořechům soleným, obalovaným v čokoládě apod. a dát radši přednost přírodním variantám.
Ze všech ořechů se na poli hubnutí nejvíce osvědčily mandle, podle vědeckých studií jich stačí sníst jednu hrst denně a výsledky uvidíte už za dva týdny. A jestli jsou pro vás mandle moc drahé, alternativou jsou vlašské ořechy, jejichž účinky na spalování tuků také nejsou bezvýznamné.

Grapefruit

Grapefruit je mnohem zdravější, než se dříve předpokládalo, dal by se označit za přírodní všelék. Posiluje imunitu, podporuje tvorbu kolagenu, pročišťuje a hydratuje pleť, vyhlazuje vrásky, snižuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi, zahání chuť na sladké, pozitivně působí na srdce a cévy a obnovuje správnou funkci střev. A v neposlední řadě podporuje trávení a látkovou přeměnu cukrů, které si potom tělo nepřeměňuje na otravné tukové polštáře. Vliv grapefruitů na spalování tuků rozhodně není zanedbatelný, a to i za předpokladu, že nezměníme své dosavadní stravovací návyky, podle vědců stačí jen každý den sníst půlku grepu před jídlem a o zbytek se postará naše tělo samo. Pochopitelně ale lepších výsledků dosáhneme, když nebudeme jíst vyloženě nezdravá jídla (např. se vyhneme fastfoodům) a když do svého denního rozvrhu zahrneme sport nebo cvičení.

Tuňák

Konzervovaný tuňák na to možná moc nevypadá, skutečně však pomáhá při hubnutí. Obsahuje omega 3 mastné kyseliny, vitamíny A, B a D a pochopitelně také bílkoviny, naproti tomu obsah tuku v jeho mase je nízký. Je lehce stravitelný a lze ho připravit na obrovské množství způsobů. Přidává se především do salátů, chutný je také v sendviči s těstovinami nebo jen tak se zeleninou. Konzervovaného tuňáka kupujte pokud možno ve vlastní šťávě, případně v kvalitním oleji. Pokud seženete filet z tuňáka, upravujte ho jako steak a podávejte se zeleninou, bramborami či rýží.

Bylinky

Obrázek

Kopřiva čistí tělo od toxinů, zlepšuje trávení a krevní oběh, působí močopudně a obsahuje antioxidanty, třísloviny, flavonoidy, hořčík a kyselinu listovou. Doporučuje se pít dva šálky odvaru z kopřiv denně. Mladé kopřivy můžete použít do nádivek nebo z nich dokonce připravit lívance.
Kontryhel pomáhá naše tělo zbavit přebytečné vody, jejíž přítomnost v organismu je mnohdy důvodem, proč se nám dlouho nedaří zhubnout, ať se snažíme jakkoliv. Pokud budeme pít dva šálky kontryhelového odvaru denně po dobu dvou až třech týdnů, naše snahy se jistě setkají s úspěchem.
Heřmánek má v lidovém léčitelství široké využití - tiší bolest, pomáhá proti žaludečním potížím, nevolnostem, průjmům i vředům, posiluje imunitní systém a má pozitivní účinky na psychiku a nervovou soustavu. A navíc povzbuzuje látkovou výměnu, a tedy napomáhá hubnutí. Pijeme dva až čtyři šálky heřmánkového čaje denně.

Vejce

Možná vás to překvapí, ale vejce opravdu pomáhají hubnout. Obsahují velké množství bílkovin a zdraví prospěšných esenciálních aminokyselin, kalorií je v nich naopak až podivuhodně málo, v jednom středně velkém vejci jen 75 kcal. Ve vejcích nalezneme i vitamíny A, B1, B2, B5, B6, B12, D, E a K, lecitin a minerály, jako je draslík, hořčík, fosfor, sodík, vápník, zinek a železo. Vejce vám dodá energii a zároveň po něm nepřiberete, proto je vhodné ho zařadit do svého jídelníčku, a to nejlépe každý den. Natvrdo uvařené vajíčko můžeme přidávat do salátů, dělat z něj pomazánky (v rámci hubnutí bez majonézy) nebo si ho dát k chlebu s máslem.

Zelený čaj

Příznivý vliv zeleného čaje na hubnutí je všeobecně známý. Látky v něm obsažené urychlují metabolismus, a tedy i spalování tuků. Vhodná kombinace tělesné aktivity a pití zeleného čaje tedy dělá zázraky. To ale není zdaleka jediná jeho výhoda. Díky obsahu antioxidantů zelený čaj posiluje naši obranyschopnost a pomáhá i proti nejrůznějším onemocněním a infekcím. Dále také snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, detoxikuje játra, je významným termoregulátorem, který dokáže podle potřeby zahřát i zchladit, a kromě toho má pozitivní vliv i na naši psychiku.
Zelený čaj, ať už sypaný nebo v sáčku, zaléváme vodou o teplotě kolem 80°C, nikdy vodou vroucí, ta by zničila podstatnou část prospěšných látek. Pro co nejlepší výsledky při hubnutí pijeme tři šálky zeleného čaje denně, musíme však pamatovat na to, že odvodňuje, a proto zvýšíme i příjem jiných tekutin, nejlépe čisté vody.

Lenka Ambrožová