Proč spát kvalitně?

Spánek je lidským procesem, na který se těší dozajista většina z nás. Po náročném pracovním dnu si jednoduše lehnout do postele a výrazným způsobem si odpočinout. Idea, kterou však prožívá velice malá část populace. Je to totiž zapříčiněno řadou negativních faktorů, jež znatelně ovlivňují kvalitu spánku.

Odborníky udávaná doba potřebného odpočinku ve formě spaní, by se měla pohybovat kolem sedmi hodit. Časový úsek, který je pro mnohé z nás zcela nereálný, a díky tomu se také setkáváme s nejčastějšími problémy způsobenými minimální relaxací. Povětšinou jde o stres, nesoustředěnost, nervozitu, malou pracovní výkonnost a řadu dalších negativních stavů, které se váží na únavový syndrom.

Během noci byste proto měli dosáhnout tří přínosných fází spánku, které jsou doprovázeny různými pocity a při nichž si výtečně odpočinete. Kromě samotného usíná, je to fáze REM a fáze NREM, v průběhu níž probíhá nejhlubší okamžik spánku a nabírání největšího množství potřebných sil.

V čem spočívá přínos hodnotného spánku?

V několika následujících řádcích se vás pokusíme seznámit s pocity, kterými byste měli oplývat, pakliže je váš spánek opravdu hodnotný. Je zcela logické, že tento blažený stav pozná každý z nás, avšak zhodnoťme si klady optimálně dlouhého a především ničím narušovaného spánku.

Pokud budete mít pravidelně prvotřídní spánek, počítejte s tím, že:

  • Načerpáte spoustu potřebné energie do dalšího dne
  • Do značné míry potlačíte stres, který vás sužuje během pracovních povinností
  • Navýšena bude i produktivita práce
  • Dochází ke zlepšování paměti a lepšímu soustředění
  • Posilujete tělo také z hlediska imunity a obranyschopnosti

Stavy, kterými by s radostí oplýval jistě každý z nás. Pojďme se tedy podívat, jak na to?

Co ovlivňuje kvalitu spánku?

Existuje samozřejmě řada faktorů, jež mají alespoň minimální vliv na průběh spánku a nesou sebou tak spoustu pozitivních, výše uvedených aspektů. Nyní si představíme ty nejzásadnější a bezpochyby i nejovlivnitelnější, z pohledu člověka.

Dokonalé prostředí a zázemí

Pod prvním základním bodem si můžete představit hlavně kvalitní postel, matraci a příslušné vybavení, jež slouží k samotnému procesu spánku. I pohodlný polštář nebo peřiny hrají velice zásadní a podstatnou roli. Jde totiž o elementy, které by vás mohly nevědomky obtěžovat.

Odstranit, respektive vypnout můžete v místnosti, tedy ložnici, všechny rušivé prvky, které vám brání v pohodlném odpočinku. Často je to mobilní telefon, počítač nebo televizor, který běží dlouho do noci. S ním dozajista souvisí i praktikování mnohých občanů, kteří často usínají v obývajícím pokoji a teprve v průběhu noci se přesouvají do ložnice – opět výrazná chyba.

Důležité je proto ulehnout do postele, dopřát si komfort a ideálně absolutní tmu.

Myslete pouze na pěkné věci nebo zkrátka na nic

Často se mnozí z nás potýkající také s nepříjemnými myšlenkovými pochody, které v nás vzbuzují starostlivost, obavy nebo stres, díky čemuž nemůžete okamžitě usnout a povětšinou je naše mysl během spánku provázena nevlídnými sny, jež jsou taktéž vyčerpávající.

Navoďte si proto před spánkem dobrou náladu, a pokud toho nejste schopni, pusťte se do klasického počítání oveček či obdobného procesu, který jednoduše nezklame.

Příprava na spánek se vším všudy

Abyste docílili minimálně výše uvedených pocitů blaženosti, pokuste se spánek brát, jako určitý proces, který má začátek, průběh a konec, jenž bude zhmotněn samotným spánkem. Započněte tyto úkony kupříkladu hodinu před odchodem do postele. Dejte si příjemnou a horkou sprchu, proveďte důležitou a neopomenutelnou zubní hygienu a na závěr se věnujte svým zálibám, v podobě četby knih či jiným úkonům, které již realizujete v prostředí pohodlné postele.

Poté, v době pravidelného spánku jednoduše ulehnete a budete spát.

Denní faktory ovlivňující spánek

Výše jsme uvedli především činnosti, které je třeba dělat před samotným spánkem v nočních hodinách. Nyní si sdělíme několik věcí, jež mohou naše relaxování ovlivnit již během dne.

Vliv na to má bezpochyby jídlo, které bychom neměli konzumovat později, jak kolem 18 hodiny večerní. Pokud by to bylo déle, naše trávicí ústrojí by pracovalo dlouho do noci a nedopřálo by nám adekvátního odpočinku.

Z pohledu tekutin jde hlavně o alkohol, který taktéž narušuje poklidné spaní. Mezi oblíbené a často aplikované životabudiče patří každopádně kofein, ať už v jakékoliv podobě. Jde o látku, která nás drží neustále bdělé a nedovolí nám poklidně ulehnout do postele. I v tomto případě je lepší konzumace kofeinových nápojů především v ranních hodinách, nikoliv v předvečer.

Na co v rámci spánku ještě nezapomenout?

Chcete-li aby vaše spaní bylo opravdu harmonické a stoprocentní, můžete se v rámci svých časových dispozic, oddávat i libovolné sportovní aktivitě nebo klasické procházce, která ve večerních hodinách způsobuje taktéž příjemný pocit únavy.

Zapomenout bychom však neměli na zcela přirozené procesy lidského bytí, mezi které patří sex, díky němuž jsou do těla uvolňovány látky, podporující kvalitnější spánek.

Důležité je si však uvědomit, že nejlepší výkony, ať už jde o jakoukoliv oblast, jsou realizovatelné právě po kvalitní a odpovídající relaxaci, kterou není radno podceňovat.