Ranní zvyky, které mohou pokazit celý den

Ranní vstávání má v oblibě asi málokdo. I když se skvěle vyspíte, nemusí vám energie a pohoda vydržet celý den. Některé ranní zvyky máme už skoro jako nezbytný rituál a ani si neuvědomujeme, jak jsou pro nás škodlivé.

Metabolismus člověka ovlivňují různé faktory. Věk a genetické předpoklady měnit nemůžeme, ale u mnoha dalších si za špatné fungování svého těla můžeme sami. S mnoha špatnými návyky, které ovlivňují náladu i výkonnost, začínáme dokonce hned ráno. Malá, pozdní nebo dokonce žádná snídaně, litry kávy, telefon a počítač jsou ty nejškodlivější ranní zvyky.

Ranní káva

Kávu si po probuzení dopřává téměř každý s přesvědčením, že ho povzbudí. Podle několika různých průzkumů ale ranní káva může způsobit, že začneme být nesoustředění a nervózní. Po probuzení se totiž energie člověka zvyšuje postupně, šálek jávy ji rychle a nepřirozeně zvýší. Tím dojde k narušení fyzické i duševní rovnováhy. Mnohem lepší je horký čaj nebo ovocná šťáva, kávu bychom si správně měli dát nejdříve až za hodinu po probuzení.

Nedostatečná snídaně

Jogurt nebo jablko jsou po ránu určitě vhodné a někomu stačí, ovšem pravděpodobnost zvýšené konzumace jídla v pozdějších dopoledních a především v odpoledních hodinách je v takovém případě hodně velká.

Pokud si snídani nedáme vůbec žádnou, mozek okamžitě vysílá našemu organismu signály, aby šetřilo energií, výkonnost i nálada se snižují a tělo začne ukládat tuky. Snídaně do 30 až 60 minut po probuzení naopak aktivuje proces, který jídlo změní na potřebnou energii. Kvalitní snídaně organismus nastartuje, člověka pozitivně naladí a také až do oběda zasytí.

Snídaně by měla obsahovat všechny potřebné výživné látky – přibližně 15 gramůbílkovin, 2,5 gramuvlákniny, sacharidy a trochu zdravých tuků. Energetická hodnota snídaně by celkově měla být alespoň 450 kalorií.

Snídaně by ale neměla obsahovat mnoho cukru. Sladkou snídani tělo velmi rychle spotřebuje a pak začneme mít znovu hlad.

Ranní e-maily, SMS a facebook

Pro někoho je to možná nezbytné, ale kontrolovat ihned po ránu SMS, e-maily nebo facebook vám může velmi rychle pokazit celý následující den. Můžete se báječně vyspat a mít před sebou jen samé příjemné záležitosti, ale pak stačí jedna nepříjemná zpráva nebo informace a vynikající ranní nálada, klid a pohoda se rychle mění v stres. Na práci a pracovní povinnosti hned po ránu nemyslete, po probuzení je nejlepší ještě chvíli relaxovat.

Pohyb

Nesnídáte, protože chcete zhubnout? To je další chyba, která vašemu tělu ani hubnutí neprospívá. Když budete ráno cvičit, můžete klidně snídat – zhubnete a navíc to prospěje i vaší pozitivní náladě.  

Lidský organismus dokáže spalovat kalorie i po uplynutí 24 hodin od nějaké fyzické aktivity. Když si dáte po ránu místo první kávy krátké cvičení, spálíte i během dne dokonce mnohem víc kalorií, než když budete cvičit až odpoledne. Cvičit ráno byste ale měli až po nějakém alespoň malém jídle – jablku nebo jogurtu, nikdy ne tzv. na lačno. Další část snídaně třeba i s kávou si pak dáte po cvičení.

Některé ranní zvyky, které na nás mají víc negativní, než pozitivní vliv, máme v životě dlouhodobě. Změnit je nemusí být snadné, ale věřte tomu, že se pak budete cítit mnohem lépe nejen po ránu, ale celý den. 

Zdeněk Urban