Zdravé a přitom chutné občerstvení na Silvestra

Silvestr je pro většinu lidí především ve znamení různého pití a občerstvení. Obložené chlebíčky se salátem z majonézy, jednohubky, bramborové chipsy, křupky a alkohol nejsou příliš zdravé a pro naše tělo vhodné, zvláště uvážíme-li přejídání o nedávných Vánocích. Na Nový rok se s obavami díváme na váhu a dáváme si  předsevzetí o hubnutí…

Řešení, jak si i na Silvestra pochutnat – a to dokonce i zdravě, a přitom příliš nepřibrat samozřejmě existuje! Je vlastně docela jednoduché a ani se nemusíme příliš omezovat. Vše záleží jen na výběru potravin a skladbě občerstvení, které si na Silvestra dopřejeme.

Základní tipy pro zdravé Silvestrovské občerstvení

* Nepodávejte bílé pečivo, namísto toho použijte pečivo celozrnné, knäckebrot nebo rýžové chlebíčky.
* Pečivo je možné nahradit zeleninou, kterou nakrájíte na plátky a namažete pomazánkou.
* Nepoužívejte majonézu, vyměňte ji za jogurt nebo nízkotučný tvaroh.
* Při výběru pomazánek dejte šanci těm zeleninovým, skvěle chutná třeba pomazánka z červené řepy.
* Místo pomazánky můžete podávat pesto, sýr cottage nebo krémový sýr s bylinkami.
* Skvělým a zároveň zdravým pohoštěním je řapíkatý celer s dipem z ochuceného jogurtu nebo zakysané smetany.
* Používejte co nejvíce zeleniny. Podávejte ji samotnou i jako součást různých jídel, syrovou i tepelně upravenou.
* Smažené bramborové chipsy vyměňte za lupínky z jiné zeleniny, pražené a solené arašídy zase za směs nepražených oříšků – vlašských, lískových, mandlí, pekanových, kešu… Pokud trváte na ochucených oříšcích, připravte si je sami doma, budou pořád o něco vhodnější než ty kupované.
* Pohoštění připravujte z co nejkvalitnějších surovin. Obětujte trochu peněz a kupte kvalitnější potraviny, a pokud máte možnost, používejte co nejvíc domácích produktů (např. bylinky).
* Na stůl noste menší porce a méně často, pokud totiž bude neustále plný, bude vás to svádět více se najíst. * Jediné, co můžete podávat ve větší množství, je ovoce a zelenina, méně šetřit můžete i ořechy a sušeným ovocem - nesířeným.
* Když budete mít chuť na sladké, místo po bonbonech nebo tučné buchtě sáhněte po fondue. Kousky ovoce namáčené v rozehřáté čokoládě jsou chutným zpestřením každé párty, po kterém navíc nepřiberete.
* Snažte se vyřadit ze silvestrovského menu vše smažené.
* Vyhýbejte se všem tučným jídlům. Prospějete tím své postavě a především zdraví.
* Pokud jste host na oslavě někoho jiného, nenechte se přemluvit ke konzumaci čehokoliv, co jíst nechcete.

Pokud se při přípravě silvestrovského pohoštění zachováte podle našich rad, čeká vás příjemná oslava bez obav z osobní váhy. A my vám přejeme, abyste si tento večer báječně užili...