Zdravé hubnutí – časté novoroční přání

Vánoce a Silvestr znamenají větší množství jídla, u mnohých také nějaké to kilo navíc a pak předsevzetí do nového roku – zhubnout. 

Hubnutí a dieta jsou pro mnohé celoročním trápením kvůli sklonům k nadváze, pro jiné jen občasnou záležitostí, aby se třeba právě po Vánocích a Silvestru vrátili na původní váhu a dostali se do původní kondice. Rad, tipů a návodů, jak zhubnout, existuje mnoho, ale ne všechny u každého fungují.

I při hubnutí je nutné snídat a večeřet

Již několik let se tvrdí, že nejdůležitějším jídlem dne i při hubnutí je snídaně, protože tělo si pak lépe rozloží spotřebu energie a neukládá tuky do zásoby. Poslední jídlo dne – večeře – by mělo být minimálně dvě hodiny před spaním. Vynechávat při hubnoucí dietě večeři není v žádném případě správné, měla by ale obsahovat dostatek bílkovin, vlákniny i proteinů a mít co nejméně sacharidů a tuků.

Při redukci nadváhy jsou bílkoviny v dostatečném množství opravdu velmi důležité a potraviny s bílkovinami by měly být v každém jídle, tedy i ve večeři. Bílkoviny totiž dováží na delší dobu zasytit, nedostavuje se pocit hladu a potřeba nadměrně jíst. Bílkoviny také neosahují cholesterol, mají většinou mnoho vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Podle specialistů na výživu je při dietě ještě vhodné nahradit maso luštěninami, mořskými řasami, vajíčky a dalšími podobnými potravinami, které jsou k dostání v prodejnách se zdravou výživou.

Dieta a zdravé hubnutí

Pokud chcete v novém roce snížit svoji váhu, je potřeba nejen dostat do rovnováhy příjem a výdej kalorií a mít dostatek pohybu, ale i upravit jídelníček. Základní zásadou je, že rychlé hubnutí není zdravé hubnutí.

Jídelníček na hubnutí si můžete sestavit sami s pomocí kalorické kalkulačky a údajů o nutričních hodnotách potravin, nebo si vše zjednodušit a využít možností, které nabízí krabičková dieta.

Zdravé večeře, po kterých zhubnete

Obrázek

Než se rozhodnete, jaký způsob zvolíte, máme pro vás zatím několik tipů na zdravé večeře, s kterými určitě hubnout začnete.

Zapečená zelenina – zdravá večeře.

Očistěte, omyjte a nakrájejte si zeleninu - brokolici, květák, cuketu rajčata, papriky… – ideálně samozřejmě čerstvou a dejte ji do zapékací mísy.

V misce rozšlehejte 5 vajíček, pokud chcete dietnější variantu, použijte méně žloutků. K rozšlehaným vajíčkům přidejte trochu mléka, jemně nasekané bylinky a nastrouhejte do nich mozarellu. Směs ochuťte je pepřem a solí a nalijte ji na zeleninu tak, aby byla ponořená přibližně do dvou třetin. Zapékací mísu dejte do trouby, předehřáté na 1860° Celsia a nechte 45 minut zapékat.

Vaječná omeleta – večeře, která je jednoduchá, rychlá a chutná.

Rozklepněte 4 vajíčka, oddělte bílky od žloutků a jen jeden bílek rozšlehejte se všemi bílky a jemně nasekanými bylinkami. Směs dochuťte pepřem a solí. Připravte si plátky šunky, sýra a na malé kousky nakrájenou zeleninu.

Vajíčkovou směs nalijte do pánve s nepřilnavým povrchem, přidejte ostatní suroviny a na mírném ohni upečte omeletu se zlatavými okraji. Snězte ji samotnou, bez pečiva, kečupu a podobných ingrediencí.

Ryby a maso - jaké k dietní večeři

Obrázek

Ryby jsou zdravé a dietní. Tučnější druhy, jako je například losos, obsahují zdravé omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které lidskému organismu prospívají.

Drůbeží a libové maso  - kuřecí, krůtí, vepřová panenka, hovězí svíčková - neobsahuje téměř žádné sacharidy, ale je v něm spousta bílkovin.

Ryby i maso při dietě nepřipravujte smažení, ale dušením, vařením nebo jinými šetrnými způsoby. Vynechejte přílohy v podobě brambor, rýže i těstovin, a samozřejmě i knedlíky. Vhodná je zelenina, ale ne mrkev, kukuřice nebo hrášek, které obsahují mnoho cukrů. 

Saláty – rychlé, zdravé, dietní…

Základem hubnoucího salátu může natrhané být čínské zelí, římský nebo ledový salát, případně jiné druhy – záleží jen na vaší chuti. K tomu pak přimíchejte nakrájenou čerstvou zeleninu a nějaké potraviny s bílkovinami. Může to být třeba tuňák ve vlastní šťávě, krátce osmažené kousky kuřecích prsou, nakrájená vařená vejce, mozarella, cottage sýr, šunka…

Salát zalijte přiměřeným množstvím vlastního dresinku, který si připravíte s bílého jogurtu, jemně nasekaných bylinek, hořčice, medu, pepře a soli. Můžete ho také jen lehce zakápnout olivovým olejem.

Sladké a dietní? Ano!

Sladká tečka na závěr dietního dne vypadá neuvěřitelně, ale je to možné. Dopřejte si třeba nízkotučný tvaroh nebo sýt cottage, který ochutíte skořicí, kokosem, případně trochou medu.  Bílkoviny v mléčných výrobcích se vstřebávají pomalu, a tak jsou vhodné právě na konci dne před spaním.

V novém roce 2015 vám přejeme především mnoho zdraví a úspěšné hubnutí

Obrázek