Zdravé stravování dětí

Každý rodič si přeje, aby bylo jeho dítě zdravé a správně rostlo, to je samozřejmé. Málokdo ale ví, co je pro děti vhodné a co nikoliv, a to zejména na poli stravování.

V dobré víře svým ratolestem kupujeme ne zrovna levné výrobky určené pro děti, čímž uspokojíme touhu dětí po dobrotách z reklam, jejich zdraví ale moc neprospějeme. Tyto výrobky totiž paradoxně obsahují více cukrů a tuků než běžné produkty.

Jak by měla vypadat správná a zdravá strava pro děti? Zde je několik základních pravidel.

Pravidelná strava je základ

Dříve než začnete řešit, co by měly vaše děti jíst, zamyslete se nad tím, jak a kolik toho mají jíst. Asi nejdůležitější je totiž pro děti správný režim - jíst by měly pětkrát až šestkrát denně v určitých intervalech, tzn. snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře a případně ještě šesté jídlo dne, které podáváme nejdéle tři hodiny před spaním, může to být třeba jogurt, kefír, tvaroh, čerstvý sýr typu Lučina, kousek tvrdého sýra, šunka, zelenina, oříšky nebo semínka.

Porce by měly být spíše menší, ale zase ne příliš, aby dítě nehladovělo. Velikost porcí uzpůsobte věku a hmotnosti dítěte i jeho fyzické aktivitě, pokud se např. věnuje nějakému sportu, potřebuje více živin než jeho vrstevník, který jen sedí doma u televize.

Jídelníček dítěte v každém věku by měl být rozmanitý, a to nejen kvůli dostatku všech prospěšných látek, ale také proto, aby jídlo bylo pro dítě potěšením a vždy se na něj těšilo.

Bílkoviny

Bílkoviny neboli proteiny jsou pro růst vašich dětí klíčové. Proto by měl jejich jídelníček obsahovat maso, zejména drůbeží, ryby, luštěniny, ale i vnitřnosti (játra a ledviny), které obsahují kromě bílkovin také řadu vitamínů a minerálů. Důležité jsou i mléčné výrobky, podáváme polotučné mléko, jogurty, kefíry, tvaroh, čerstvé krémové sýry, tvrdé sýry. Nezapomínáme ani na šunku (zde dbáme na kvalitu, tj. vysoký obsah masa a co nejméně soli) a vařená vejce. Anglická slanina a trvanlivé salámy se nedoporučují, ale pokud dětem chutnají, můžeme je zařadit jako výjimečné zpestření jídelníčku.

Obrázek

Ještě jednou bych připomněla, že velmi důležité je podávat dětem i bílkoviny rostlinného původu. Ty nalezneme především v luštěninách, které lze využít i mnohem nápaditěji než jenom v podobě hrachové kaše či čočky nakyselo – luštěniny se hodí do salátů, můžeme je naklíčit, z cizrny lze připravit chutný hummus. Rostlinné bílkoviny dále obsahují semínka, obiloviny a výrobky z nich (např. ovesné vločky), rýže.

Tuky

Mnoho rodičů kupuje nízkotučné mléko, jogurty, tvaroh a jiné mléčné výrobky, protože se domnívá, že je to pro jejich dítka vhodné. Pamatujme ale na to, že i tuky jsou významnou součástí stravy nejen dospělých, ale také dětí. Proto kupujte spíše polotučné výrobky.

A čím dítěti namazat chleba? Vhodnější než máslo jsou kvalitní rostlinné tuky.

Zdraví prospěšné tuky můžete svým dětem dopřát i v oříšcích a semínkách, ale také v avokádu.

Cukry

Bonbóny, lízátka a čokolády rodiče dětem často zakazují, protože nejsou zdravé. O tom není pochyb, nesmíme ale zatracovat všechny cukry, jsou totiž hlavním zdrojem energie pro organismus. Nejlepším zdrojem sacharidů je ovoce, zelenina a cereální výrobky. Když mají vaše děti chuť na něco sladkého, nabídněte jim sušené ovoce, oříšky nebo domácí sušenky oslazené medem.

Pozor na tzv. "dětské potraviny"

Obrázek

Jak již bylo naznačeno v úvodu, ne všechny výrobky určené pro děti jsou pro ně opravdu vhodné. A právě tyto výrobky sází na reklamu, na obal s obrázky či přibalenou hračku, zkrátka děti ovlivňují, aby takový produkt chtěly od svých rodičů zakoupit. Nenechte se přemluvit k bezhlavé koupi, před tím, než hodíte balení do nákupního vozíku, si prostudujte složení. Pokud bude v pořádku, můžete ho svým dětem bez obav dopřát, pokud bude obsah cukru či tuků příliš vysoký, vysvětlete jim, proč jim daný produkt nemůžete koupit. Vyberte jiný, vhodnější, nebo ještě lépe obětujte trochu času a zkuste vyrobit zdravou alternativu sami doma. Snadná je například příprava jogurtu, müsli, kokosových, oříškových a čokoládových tyčinek, arašídového másla, se šunkovarem zvládnete i domácí šunku.

Ovoce a zelenina

To, že ovoce a zelenina mají nezastupitelné místo ve výživě dětí, je jasná věc. Mají být součástí každodenního jídelníčku, můžete je podávat k snídani, ke svačině i k večeři, zelenina může být zahrnuta i do oběda, a to třeba v salátu nebo jako příloha. Ovoce můžete využít do ovocných salátů, zamíchat do jogurtu nebo ho dětem nabídnout jen tak, pro jeho sladkou chuť ho určitě neodmítnou.

Pitný režim

Kromě vhodných potravin je pro vaše děti důležitý i správný pitný režim. Děti by měly vypít 1,5 až 2,5 litru tekutin denně. Slazené limonády a kolové nápoje jim dovolte jen výjimečně, kávu a energetické nápoje vůbec. Místo toho dětem dejte ovocný čaj, vodu s citronem, slabě mineralizovanou vodu, džusy, smoothies a mléčné i rostlinné nápoje.

Mluvte s dětmi

Zdravě stravovat své děti není všechno, ony samy totiž musí vědět, proč mají jíst právě tohle. Když jim vysvětlíte, proč je pro ně konzumace zdravých potravin významná, budou samy chtít je jíst, a to je nesporná výhoda nejen v dětství, ale i do budoucna. I vy byste měli jíst zdravě, abyste svým potomkům šli dobrým příkladem. Zájem o zdravou výživu vzbudíte v dětech i tak, že jim umožníte dozvědět se, kde se jídlo vůbec bere. Udělejte si s nimi o víkendu výlet na farmu, kde budou moci zblízka poznat hospodářská zvířata a plodiny, a pokud máte zahrádku, zapojte je do pěstování vlastní zeleniny a ovoce.

Lenka Ambrožová