Zhubněte jízdou na kole


Věděli jste, že i při jízdě na kole můžete spalovat přebytečné tuky a shazovat kila? Je to příjemný a snadný způsob hubnutí, jen musíte vědět, jak správně na to, abyste s tuky skutečně zatočili a jen si nepřidělávali svalovou hmotu.

Jízda na kole je snadný a ekologický způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B, anebo jak strávit dovolenou s rodinou či přáteli. Také je to ale sport jako každý jiný, a tak vám může přinést jak posílení svalstva (ač značně jednostranné), tak i úbytek tukových zásob.

Hlídejte si frekvenci a dobu jízdy
Aby bylo možné pozorovat úbytek tukových zásob, je potřeba dodržovat při jízdě na kole určitá pravidla. Předně je nutné vydávat se na projížďky dostatečně často – alespoň čtyříkrát za týden. Každá jízda by měla trvat nejméně hodinu, protože vašemu tělu nějakou dobu trvá, než vůbec začne na likvidaci tuků pracovat. Prvních asi patnáct minut totiž energii čerpá pouze ze sacharidů, které ste mu předtím dodali, a teprve potom začne zpracovávat i tukové zásoby. K maximální přeměně tuků dochází dokonce až po půlhodině jízdy na kole.

I na tempu záleží
Když budete jezdit velmi pomalu, budete spalovat jen takové množství kalorií jako při chůzi. Když ale zrychlíte na minimálně 15 km/h, hodnota se více než zdvojnásobí. Jezděte tedy svižněji, ale zase to moc nepřehánějte. Pokud se začnete zadýchávat a nebudete schopni srozumitelně a bez obtíží hovořit se svým společníkem (nebo třeba s kolemjdoucím či okolo letícím vrabčákem, pokud jste na kolo vyrazili sami), je to pro vás znamení, abyste zmírnili tempo. V takovém případě totiž dochází k přechodu do anaerobního režimu, v němž hubnete pomaleji a naopak rychleji vám rostou svaly, které vám o tom dají bolestivě vědět. Udržujte se tedy v aerobním režimu – kromě zmíněného testu mluvení můžete pro kontrolu použít i speciální měřič tepové frekvence. Od čísla 220 odečtěte váš věk, tím získáte svou maximální tepovou frekvenci. Abyste se udrželi v aerobním režimu, nesmí hodnota naměřené tepové frekvence převýšit 70 % vaší maximální tepové frekvence. Pokud se zadýcháváte a máte rychlý tep i při relativně pomalé jízdě, zkuste najít trasu, která bude rovnější, a tedy méně náročná.