Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 

Alergie

Sójové mléko

Obrázek

Stále více lidí se dnes ze zdravotních či etických důvodů spoléhá na rostlinná mléka namísto těch živočišných. Rostlinná mléka jsou ale mnohem dražší než běžné kravské mléko, a pokud je pijete a zároveň používáte i při vaření a pečení, může vás to stát opravdu hodně. A přitom si můžete vyrobit vlastní rostlinná mléka doma!

Pokračování

Bezlepkové velikonoční pečení

Obrázek

Velikonoce už klepou na dveře, je nejvyšší čas naplánovat, jaké dobroty letos upečete. K Velikonocům neodmyslitelně patří mazanec, beránek a jidáše. Všechny se tradičně připravují z bílé pšeničné mouky, pokud ale vy nebo někdo z vaší rodiny trpíte celiakií nebo alergií na lepek, můžete si je upéct i v bezlepkové verzi.

Pokračování

Celiakie a bezlepková dieta

Celiakie je civilizační onemocnění, které se vyskytuje přibližně u 6 procent lidí a dá se předpokládat, že se jejich počet bude zvyšovat.

Pokračování

Alergie na alkohol

Pravá alergie na alkohol, tedy ta zprostředkovaná IgE protilátkami je velmi vzácná. U těchto alergiků 1ml čistého alkoholu (tj. cca 10ml vína) je dostačující k vyvolání reakce, která se projevuje vyrážkou, dušností, křečemi v žaludku nebo kolapsem.

Pokračování

Alergie na koření

Zde se setkáváme s alergií na koriandr, kayenský pepř, anýz, skořice aj.  U těchto alergií je častá zkřížená alergie s pyly, nejvíce s pylem břízy.

Pokračování

Alergie na semena

Sem patří alergie na sezam, slunečnicové semínko, hořčičné semínko, mák aj. Tyto alergie, zvláště na sezam, mohou končit anafylaktickým šokem.

Pokračování

Alergie na živočišnou želatinu

Želatina vzniká při vaření kůží a pojivových tkání. Želatina je často přidávána do potravin i léčiv. Například ve vakcínách se používá jako stabilizátor a může způsobit alergickou reakci na vakcínu.

Pokračování

Alergie na maso

Týká se hovězího, vepřového, skopového masa, také drůbeže – kuřecího, kachního, krůtího aj. Při alergii na jeden druh masa je možné, že další druhy nebudou činit problémy, ale samozřejmě mohou. Tepelná úprava odstraňuje alergeny z  masa, snižuje tedy riziko vzniku alergické reakce.

Pokračování

Alergie na rýži

U nás vzácná, v Asii, tedy zemích, kde je nedílnou součástí jídelníčku, je alergie více rozšířená.

Pokračování

Alergie na kukuřici

 Tato alergie je velmi vzácná, ale alergická reakce na kukuřičné bílkoviny může být velmi silná. Často bývá sdružená s alergií na jinou obilovinu. Alergeny kukuřice se tepelnou úpravou nedeaktivují, takže pacienti se musí vyhýbat veškerým potravinám obsahujícím kukuřici, včetně pylu z kukuřice.

Pokračování

Alergie na včelí produkty

Jedná se o med, mateří kašičku a propolis.

Pokračování

Alergie na aditiva

tedy na přídatné látky, které se do potravin přidávají, aby déle vydržely, lépe voněly a vypadaly i chutnaly. Lze sem tedy zařadit konzervanty, barviva, zvýrazňovače chuti, regulátory kyselosti atd. Na obalech jsou aditiva značená písmenem E a číslo.

Pokračování

Alergie na zeleninu

Alergie na zeleninu se stejně jako alergie na ovoce vyznačuje zkříženými reakcemi.

Pokračování

Alergie na ovoce

Ovoce je důležitou součástí našeho jídelníčku, zdroj vitamínu potřebných pro naše zdraví. Často se domníváme, že nebezpečí alergií hrozí spíše u tropického ovoce, ale není tomu tak.    

Nejčastějšími zdroji obtíží v našem regionu jsou jablka a hrušky, z peckovin pak třešně, meruňky a broskve.

Pokračování

Alergie na obilniny

Zde nehovoříme o celiakii (což je celoživotní autoimunitní onemocnění s nesnášenlivostí lepku, na rozdíl od ní, alergie na lepek může vymizet), ale o přecitlivělost na různé druhy obilnin a jejich bílkoviny. Tato alergie má podobně jako alergie na mléko nebo vejce vlastnost časem i zcela vymizet. Je potřeba dát si pozor na mouky a výrobky z nich, ale také na celá zrna. Obiloviny jsou složené z mnoha bílkovin, včetně lepku, a na každou může alergik zareagovat.

Pokračování

Alergie na ořechy, jádra, semena

Mezi alergizující potraviny této skupiny řadíme mandle, vlašské a lískové ořechy, pistácie, para ořechy, makadamové ořechy, arašídy, kešu, kokosové ořechy a piniové oříšky.

Můžeme být alergičtí pouze na jeden druh ořechů, častější je však výskyt přecitlivělosti na více druhů a je doporučováno vyhýbat se raději všem ořechům.

Pokračování

Alergie na ryby, měkkýše a korýše

U alergií na ryby se může jednat o alergii pouze na jeden druh nebo na všechny druhy ryb. Je třeba rozlišit pravou alergii na ryby – tedy na svalovou bílkovinu parvalbumin, nebo reakci na histamin, který je v rybách přítomen ve vyšším množství.

U korýšů, jakými jsou např. krevety, krabi, langusty, humři, mořští a

sladkovodní raci je hlavním alergenem svalová bílkovina tropomyosin.

Pokračování

Alergie na vejce (vaječný bílek)

patří mezi častější potravinové alergie, často bývá přítomna společně s alergií na mléko. Podobně jako ona má tendenci vyhasínat a mizet, a to do cca 3. roku života. Může se však poprvé objevit i u dospělých osob. Je důležité zmínit, že alergeny se nevyskytují jen ve slepičích vejcích, ale ve všech druzích vajec. Je také dobré vědět, že osoby alergické na peří a výměšky ptáků se mohou potýkat po určitou dobu i s alergií na vejce.

Pokračování

Alergie na mléko – mléčnou bílkovinu

Alergie na mléko – mléčnou bílkovinu je nejčastější potravinovou alergií u kojenců a batolat. Mléko obsahuje velký počet různých bílkovin (např. kasein, laktoferrin, laktoglobulin), každá z nich může působit jako alergen. Alergie se může objevit i u dětí plně kojených, pokud jejich matka mléko konzumuje, některé bílkoviny kravského mléka mohou přestoupit do mléka mateřského.

Pokračování

Alergie

Alergie je přehnaná odpověď imunitního systému, která poškozuje organismu, na neškodné látky bílkovinné povahy, s nimiž se běžně setkáváme, nazýváme alergie.

Pokračování

Zdravotní kalkulačka

:
: