Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Čaje bez kofeinu

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 1

Obrázek

Stejně jako káva má i čaj mnoho příznivců a stylové čajovny dnes zažívají velký boom. Černé, zelené ani bílé čaje však nejsou příliš vhodné pro osoby se zvýšenou citlivostí na kofein, u nichž se může objevit zrychlená srdeční činnost, bolesti břicha, nervozita a další potíže. Ale i takoví lidé si mohou vychutnat šálek čaje, existuje totiž mnoho druhů, které kofein vůbec neobsahují.

Nejprve si ujasněme terminologii – jako čaj by správně měly být označovány pouze nápoje připravené z rostliny Camellia sinensis, čajovníku čínského. A protože ta kofein obsahuje, všechny čaje jsou kofeinové. Pak jsou tu ale i další „čaje“, které jsou přirozeně bezkofeinové. Ty jsou většinou vhodné i pro citlivější osoby, starší lidi, těhotné a kojící ženy a děti. Dnes si tyto čaje představíme.

Obrázek

Bylinkové čaje

Bylinné čaje si rády připravovaly naše babičky a byl to pro ně takový lék na všechno. Bylinky si samy sušily, a to buď vypěstované na vlastní zahrádce, anebo ručně nasbírané v přírodě. Pěstovat si je můžeme i dnes, se sběrem musíme být opatrní – sbírá se pouze na čistých místech, ale ne v chráněných oblastech. Další možností je si bylinky koupit – buď sypané, anebo už porcované v čajových sáčcích.

Při pití bylinných čajů je důležité zjistit si účinky dané bylinky a doporučenou denní dávku. Bylinky jsou totiž sice zdraví prospěšné a dokáží pomoci s řadou neduhů, při dlouhodobém nebo nadměrném užívání ale mohou způsobit i zdravotní komplikace. Některé druhy také nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy a děti.

Mezi nejoblíbenější bylinné čaje patří lipový, meduňkový, heřmánkový, šalvějový, kopřivový, ibiškový, mátový a měsíčkový. Bylinky se také často míchají do bylinných směsí.

Obrázek

Ovocné čaje

I ovocné čaje byly našimi babičkami oblíbené. V létě si nasušily vypěstované nebo nasbírané ovoce a po zbytek roku si z něj vařily čaj. V poslední době jsou oblíbené pečené čaje – pokrájené ovoce se v pekáčku smíchá s cukrem, zapeče v troubě a ještě horké plní do zavařovacích sklenic. Skleničky s pečeným čajem jsou krásným a originálním dárkem.

Ovocné čaje jsou vhodné skutečně pro všechny, i pro malé děti, kterým často velmi chutná. Nejčastěji se připravuje ze sušených šípků, malin, ostružin, jahod, borůvek, bezinek, jeřábu, rakytníku, jablek, hrušek, švestek a třešní. Prodávají se i směsi ovocných čajů, do kterých se často přidává ibišek, a to především pro krásnou červenou barvu.

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: