Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 

Asijské houby

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 36

Asijské houby jsou tisíciletou součástí tradiční čínské medicíny, kdy jsou díky jejich univerzálním léčivým schopnostem nazývány božkými houbami, manou nebeskou. Nejstarší písemné zmínky o jejich používání při léčení  pocházejí z Indie z doby před pěti tisíci lety.

Je možné je všechny označit za adaptogeny, zdroj vitality a mládí, silný imunostimulant. Hlavně v Číně a Japonsku jsou velmi uznávané, mnohdy i oficiálně schválené jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. V zemích svého původu jsou často přidávány čerstvé či kuchyňsky zpracované do pokrmů. U nás jou nejčastěji k sehnání v podobě potravinových doplňků.

Shiitake (Lentinus edodes - Houževnatec jedlý)

Je houba pocházející z jihovýchodní Asie. Je běžně používána v japonské i čínské kuchyni. Má originální lahodnou chuť a silné aroma. U nás se nejčastěji prodává jako sušená, ale lze sehnat i čerstvou. Je ji možné upravovat všemi možnými způsoby – smažit, dusit, zapékat aj.

Vzhledem k účinkům na zdraví má přezdívku elixír dlouhověkosti.

Obsah účinných látek a působení na zdraví

Shiitake je zdrojem proteinů, minerálů - hlavně to jsou draslík, fosfor, železo a zinek, polysacharidů, bílkovin a také vitamínů - B1, B2, B3 a D.

Důležitý je obsah eritadeninu a lantinanu, což je glukan, který je např. v Japonsku součástí standardní léčby u některých nádorů. Má tedy protirakovinné a radioprotektivní účinky.

Má imunostimulační – aktivuje NK buňky, T lymfocyty, B lymfocyty i makrofágy, působí proti virům, bakteriím, plísním i parazitům.

Funguje též jako antioxindat a vychytává volné radikály.

Má schopnost snižovat hladinu cholesterolu. Zlepšovat funkci jater – hlavně jejich detoxikační funkci.

Posiluje výkonnost a působí proti únavě.

 

REISHI – lesklokorka lesklá

Je dlouhá léta součástí tradiční čínské medicíny, kde je nazýván pramenem mladosti, což odráží jeho schopnost posilovat a energizovat organismus.

Obsah účinných látek

Houba je bohatá na polysacharidy, triterpenoidy, fytosteroly, adenosin a organické germanium. Důležitý je protein LZ8, jež je zodpovědný za stimulaci imunitního systému.

Vzhledem k tomu, že je houba hůře stravitelná, používá se v podobě prášku, tablet či se užívá jako čaj.

Působení na zdraví

V Japonsku se používá reishi jako prevence a také jako přídatný lék při terapii rakoviny. Jsou to právě triterpenoidy, které nesou protirakovinné účinky.

Je také vhodná při poruchách spánku a neurastenii. Mírní alergické projevy, protože zpomaluje a omezuje uvolnění histaminu.

Její působení je také protizánětlivé, regeneračně působí na játra, napomáhá detoxikaci, čemuž nejvíce přispívá v ní obsažené germanium.

Regeneruje plicní epitel, rozšiřuje i průdušky, je tedy vhodným doplňkem při obtížích dýchacích cest včetně astmatu.

Je známá svou schopností snižovat hladinu cholesterolu, stejně tak i vysokého krevního tlaku. Zlepšuje prokrvení organismu i srdečního svalu. Působí též preventivně proti vzniku trombóz. Podstatnou roli zde hraje adenosin, který snižuje shlukování destiček a rozšiřuje periferní cévy.

Reguluje trávení, podporuje metabolismus a napomáhá tak při snižování váhy.

Snižuje pocit únavy, dodává sílu a vitalitu.

Houba je též nositelkou silných imunostimulačních účinků, tím pomáhá při oslabené imunitě. Za tímto efektem stojí polysacharidy v houbě obsažené. Aktivují makrofágy a fagocytózu, dochází tedy k rychlejšímu vychytání a odstranění patogena a také k rychlejšímu návratu ke zdraví.

 

MAITAKE - trsnatec

Houba patří mezi choroše. V japonštině její název znamená „tančící houba“. Roste na zemi v trsech u pařezů a kořenů. Jsou to velké trsy připomínající načechraná ocasní pera slepice na hnízdě. Může vážit i 50 kilogramů. V současnosti bývá i uměle pěstována pilinách.

Houba je využívána v omáčkách na těstoviny, dává se do marinád, to hlavně v Itálii. V Číně a Japonsku je využívána do polévek a sušená i čerstvá jako koření…

Obsah účinných látek

je bohatá na minerály, vitamíny B2, D a niacin, vlákninu, polysacharid betaglukan aj.

Betaglukan je unikátní, přírodní, komplexní polysacharid, který je schopen podporovat obranné reakce organismu proti baktériím a parazitům. Aktivuje makrofágy k odstraňování buněk poškozených radiací, funguje jako silný antioxidant odvádějící všechny škodlivé látky z těla. Zabezpečuje dokonalou detoxikaci organismu. Betaglukan dále zlepšuje krvetvorbu, snižuje cholesterol, normalizuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje regenerační procesy a produkuje protilátky zaměřené na nádorové buňky.

Podporuje imunitu díky beta glukanu, pomáhá v boji proti HIV, hepatitidě.

Působí preventivně a léčebně v případech nádorového bujení. Zpomaluje růst a dělení nádorových buněk.

Lze ji využít v terapii vysokého krevního tlaku.

Napomáhá snižovat pocit únavy, proto je vhodná u chronického únavového syndromu.

Pomáhá detoxikovat organismus od toxických látek z prostředí, ale také např. po chemoterapii.

Je prospěšná také pro trávicí systém – léčí záněty žaludku, pomáhá při žaludečních vředech. Normalizuje látkovou výměnu a metabolismus, snižuje hladinu krevního cukru, je tedy prospěšná diabetikům.

 

 

CORDYCEPS  - housenice čínská

Pochází z 3500 metrových nadmořských výšek v  Nepálu. Jedná se o parazitickou houbu, parazituje na různých larvách hmyzu. Nakažená housenka se v zimě zahrabává do země, kde houba pokračuje v její destrukci. Nenaruší chitinový obal larvy, ale pomalu ji celou vyplní. Cordyceps působí harmonizačně na celý organismus. Vzhledem k nesnadnému sběru houby se pěstuje i v laboratorních podmínkách, nemá prý však takové silné účinky jako přírodní houba.

Obsah účinných látek a vliv na zdraví

Cordycepin, který má protinádorové, protivirové a protiplísňové účinky. Stimuluje imunitní systém.

Adenosin se podílí na zlepšení využití kyslíku buňkami, snižuje shlukování krevních destiček, podporuje prokrvení všech orgánů. Vzhledem k tomu, že zvyšuje rozšíření periferních, snižuje krevní tlak.

Kyselina cordycepinová působí jako imunostimulant, zlepšuje metabolismus, je prevencí krvácení i vzniku trombóz.

Polysacharidy mají imunostimulační účinky, zlepšují detoxikaci organismu, jsou silným antioxidantem.

Esenciální aminokyseliny, specifické enzymy, vitamíny aj.

 

Dále ovlivňuje astma, alergie, impotenci, zvyšuje tělesnou aktivitu a výdrž u sportovců. Je počítána mezi přírodní antibiotika.

Zvyšuje hladinu adrenalinu, dodává energii, zlepšuje a prohlubuje dýchání a tím i okysličení organismu.

Zpět na hlavní článek Výživové doplňky.

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: