Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Hubnutí nechte na podzim!

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 40

Obrázek

V létě jíme víc ovoce a zeleniny i lehčí jídla, víc se hýbeme – a tak by hubnutí nemělo být problém. Pravdou je ale opak, zhubnout v létě je náročnější, než třeba na podzim…

Hubnutí na léto začíná už na jaře a to většina nějaké to kilo dolů dostane. Pak ale přijdou teplé dny a všechna předchozí snaha je nejednou marná. Váha jde zase nahoru a vy přemýšlíte, kde se stala chyba.

Největší letní dietní prohřešky

Za problémy s váhou může v létě ve většině případů vaše životospráva. Možná si to ani neuvědomujete, ale proti jiným ročním období se nenápadně změní. Začíná to už u pitného režimu.

Nápoje

V horkých dnech je žízeň samozřejmě větší, a přiznejme si, že jen obyčejnou čistou vodu pije málokdo. Pivo, vinný střik, různé slazené limonády, džusy, ledové čaje, frapé, ledová káva a další podobné nápoje dováží zvýšit kalorický příjem až o třetinu!

Pokud se zvýšenému příjmu kalorií z nápojů chcete vyhnout, preferujte třeba v poslední době velmi rozšířené a oblíbené domácí limonády nebo nápoje z čerstvého ovoce i zeleniny – ale pozor, neslaďte je, a když už, tak ne cukrem!

Jídlo až večer

Pokud si přes den v horku dáte jen ovoce a nějaké pití, máte večer celkem logicky hlad a k tomu navíc ještě pocit, že jste určitě měli nižší příjem kalorií a tak se můžete pořádně najíst. Jenže ono i čerstvé ovoce obsahuje poměrně dost cukru, a když k tomu připočítáte kalorie z některých nápojů, tak zjistíte, že těch kalorií zase až tak málo během dne nebylo…

Dát si hlavní jídlo ve večerních nebo nočních hodinách a pak jít spát je další velký prohřešek proti hubnutí. V létě se navíc často pořádají i setkání s rodinou, přáteli nebo kolegy s práce, a takové večerní grilování je pro organismus úplná kalorická bomba.

Základem správné výživy a hubnutí je pravidelná strava v menších dávkách přibližně po třech hodinách a poslední jídlo dvě až tři hodiny před spaním – a to byste měli dodržovat i v létě.

Démon alkohol

K zmíněným letních setkáním a samozřejmě i ke grilování patří pivo, víno, alkohol nebo i různé koktejly. Poměrně dost kalorií obsahuje už samotný alkohol, a další si přidáte v přimíchaných džusech, sirupech a dalších ingrediencích. Raději ani nechtějte vědět, kolik kalorií má třeba jedno mojito a kolik jich do sebe dostanete za dlouhý večer… Je to další velký energetický příjem, a ten se prostě někde projevit musí.

V tomto případě máte v podstatě jen dvě možnosti. Můžete se alkoholu zcela vyhnout nebo si ho dát jen v omezeném množství, nebo se pokusíte jeho večerní zvýšený příjem vykompenzovat druhý den třeba ranním běháním.

Osvěžující zmrzliny

Osvěžující zmrzlina vás v horkých dnech asi také chladnými nenechá. Dáte si jednu po obědě, druhou cestou z práce, třetí na podvečerní procházce, nebo když jdete z nákupu. Když to nebude kvalitní ovocná s obsahem ovoce alespoň 50 procent nebo s tvarohovým základem, pak si opět přidáváte kalorie navíc. V mnoha zmrzlinách a nanucích jsou palmové a různé další oleje s nezdravými rostlinnými tuky a takzvané čokoládové polevy často nemají s čokoládou nic společného.

Pokud chcete udržet váhu v přijatelných mezích, pak byste si ale ani kvalitní zmrzlinu neměli dávat jako přídavek k pěti běžným denním jídlům – snídani, obědu, večeři a svačinám. Když ji ovšem zkonzumuje právě jen jako dopolední nebo odpolední svačinu, žádný dramatický rozdíl na váze nepoznáte. Další možností, jak si tuto studenou pochoutku dopřát a netloustnout je domácí výroba zmrzliny.

Dovolená plná hříchů

Nejvíc stravovacích hříchů většinou spácháme na dovolené. Především v cizích zemích přeci musíme ochutnat všechny možné místní speciality, a zaplacené all inklusive v hotelu je nutné beze zbytku využít! K tomu se zcela změní náš běžný zavedený denní režim. Spát chodíme pozdě a také později vstáváme, jíme v nevhodných hodinách a v podstatě téměř nepřetržitě, s pohybem to také na pláži nebo u bazénu moc nepřeháníme…Kombinace všech těchto okolností je pro zvýšený příjem kalorií naprosto ideální, ale pro organismus a váhu naprosto zdrcující.

Hubněte na podzim!

Po horkém létě a prolenošené dovolené se dá očekávat, že se svojí váhou nebudeme zcela spokojeni. Sluníčkem pozitivně ovlivněná nálada a nově načerpaná energie jsou ty nejlepší základy pro nový zápas s kily navíc. I podle mnoha odborníků je konec léta a podzim tím nejvhodnějším obdobím, kdy začít něco dělat se svojí postavou. V chladnějších dnech se dá už také víc a aktivněji sportovat a postupně také mizí všechna letní kalorická lákadla. I když konec roku se zdá být ještě dost vzdálený, je to další dobrý důvod, proč alespoň trochu zhubnout. Čas do období Vánoc a Silvestra uteče poměrně rychle a začínat Nový rok s nějakým dietním předsevzetím není to nejlepší…

Zdeněk Urban 

 

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: