Nápověda


Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

 
 

Výživové doplňky

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
1 34

Výživové doplňky na rozdíl od léčiva nemusí projít třemi kroky klinických studií jako léčiva, ale proces schvalování se jim nevyhýbá a řídí se podle vyhlášky 352/2009 Sb, součástí vyhlášky jsou vypsané povolené látky, i látky, které nesmí přípravek obsahovat aj.

Výživové a potravinové doplňky

  Vitamíny                   Minerály a stopové prvky          Pro sportovce                Pro hubnutí

  Chondroprotektiva     Asijské houby                          Zelené potraviny           Rostlinné výtažky a přírodní látky

  Rostliny a ostatní       Vliv na orgány

Aby mohl být přípravek schválen, musí se zaslat podklady a příbalové informace na Ministerstvo zdravotnictví na odbor ochrany veřejného zdraví. Pokud vyhoví všem podmínkám jsou zapsány do Registru rozhodnutí hlavního hygienika. Dále pak, stejně jako potraviny, podléhají dozoru Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Za zdravotní nezávadnost nese plnou odpovědnost subjekt, který přípravek na trh uvádí. 

Mezi výživové doplňky zařazujeme takové přípravky, které doplní základní živiny, vitamíny, minerály, vlákninu aj. pro správné fungování těla. Je nutné je vybírat s ohledem na styl stravování, fyzickou konstituci i fyzickou aktivitu, také s ohledem na nemoci, kterými trpíme. Je třeba mít na paměti, že i když užíváme přípravek na zlepšení kondice a zdraví, nemusí nám ho zlepšit, pokud užíváme pro nás nevhodný přípravek či ho užíváme v nadměrných dávkách. např. máme-li dostatek přírodního vitamínu C je zbytečné navíc užívat potravní doplňky s tímto vitamínem.

Na trhu je velké množství produktů splňující  podmínku označení výživový - potravinový doplněk. Je možné sehnat preparáty jednosložkové, např. pouze vitamín C, nebo preparáty vícesložkové různé komplexy, vyvážené výrobky pro určité účely, např. preparáty pro těhotné, děti,  sportovce či speciální výtažky z bylin, živočichů (např. produkty s obsahem aloe vera, se žraločí chrupavkou). 

Vzhledem k širokému výběru preparátů se dnes doporučuje poradit se s odborníkem, ať už s lékařem, lékárníkem nebo výživovým poradcem. Je důležité číst složení preparátu, množství účinné látky, přídatné látky, a jak jej správně užívat. Je také dobré si uvědomit, že v době internetu a možnosti nakupovat on line se ke koupi nabízejí i preparáty neschválené, které mohou být škodlivé a zdraví poškozující. Je tedy dobré kupovat u ověřených prodejců či přímo u výrobce. Velmi rozsáhlou nabídku se všemi důležitrými informacemi najdete například na www.nutriking.cz.

 

 

Komentáře

Zdravotní kalkulačka

:
: